Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran TISDAGEN DEN 9 FEBRUARI 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
NOTISER
REFERAT


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Forskare med företag i ryggen

Nyblivna licentiaterna Lars-Ola Damm och Kennet Henningsson framför UIQ, ett av de företag de samarbetet med.
Foto: Jan Hinderson
RONNEBY · Lars-Ola Damm har forskat hos Ericsson, Kennet Henningsson har forskat hos UIQ.
– Samarbetet med företagen innebär att man jobbar med verkliga problem, säger Kennet Henningsson.




Båda lade fram sina licentiatavhandlingar strax före påsk. De ingår bägge i det stora forskningsprojektet Besq, där ett antal BTH-forskare och forskarstudenter samarbetar med ett halvdussin företag på området mjukvaruutveckling.
Anställd på Ericsson
De har lite olika utgångspunkter. Lars-Ola Damm är industridoktorand. När han började forska var han anställd på Ericsson, och har fortsatt vara det:
– Jag var inställd på att jobba i industrin och kände mig färdig med högskolan. Sen dök den här möjligheten upp och då blev det intressant att forska. Jag har jobbat på Ericsson 20 procent och forskat 80. Ericsson betalar halva min lön och högskolan halva.
– Jag har suttit på Ericsson hela tiden under arbetet och kunnat gå in och jobba direkt med förbättringar i deras pågående utvecklingsprojekt. Som forskare kan man ta nytta av högskolan för att hålla sig i framkanten och tillföra kompetens utifrån in i företaget, säger Lars-Ola Damm.
Kennet Henningsson har varit vanlig doktorand, med 80 procent forskning och resten av tiden som undervisning på högskolan.
– Jag har också tillbringat mycket tid på UIQ, men har inte varit riktigt lika nära företaget, säger han.
Å andra sidan ingår UIQ i samma Soft Center som högskolan; det är i princip bara en korridor bort. Och så länge Ericsson fanns kvar i Ronneby och på Soft Center satt Per-Ola Damm i det röda tornet några våningar över högskolan.
Bådas forskning i ämnet programvaruteknik har liknande inriktning. Det handlar om hur man tidigt upptäcker och eliminerar fel och defekter i programvaran.
Tillämpad forskning
– Det handlar om att dra lärdom av defekter i programvaran, så att man hindrar dem från att uppstå. Fokus ligger på effektivisering, säger Kennet Henningsson.
– Det pågår ju en ständig förbättringsprocess, företagen behöver både höja kvaliteten och snabba upp utvecklingen. Ju färre fel man får, desto snabbare kan man ta fram ny mjukvara.
– Det här vi gör handlar om tillämpad forskning, där företagen ska ha direkt nytta av det vi gör. Och det har de uttryckt att de haft, säger Per-Ola Damm.
– Båda företagen är ju själva duktiga på detta från början. Vi har kunnat hitta förbättringar, men det beror också på att det finns mätningar och strukturer i systemen som gör att man kan genomföra undersökningar, säger Kennet Henningsson.
Släpper inte detaljer
Akademisk forskning är en öppen verksamhet, den bygger på att man publicerar sina resultat för kolleger och hela världen. Däremot präglas mycket av utvecklingsarbetet inom företagen av hemlighetsmakeri inför konkurrenterna.
Hur fri och öppen kan man vara som tillämpad forskare i samarbete med industrin?
– Våra resultat och slutsatser är offentliga. Men det finns en detaljnivå som vi inte redovisar för andra än företaget. Exakta mätvärden redovisar vi inte – och den akademiska världen är också mer intresserade av resultaten på generell nivå, säger Kennet Henningsson
– Men det finns ju ytterligare en ännu mer detaljerad nivå: Det vi har i våra huvuden. Det kan ingen ta ifrån oss.
Vill ha riktigt jobb
En licentiatexamen är resultatet av ett par års forskningsarbete, och halvvägs till en doktorsexamen.
Per-Ola Damm som hållit sig inom industrin tänker forska vidare till en doktorshatt.
– Jag kan tänka mig att fortsätta forska även efter doktorsexamen. Men jag kommer alltid att ha en fot i industrin.
Kennet Henningsson som tagit den mer traditionella vägen, vill däremot ut ur akademin:
– Jag ska hålla i ett par sommarkurser. Men sen kommer jag att leta efter ett riktigt jobb, industrin lockar och jag hoppas kunna hitta något där jag kan använda den kompetens jag skaffat mig nu, säger han.

Jan Hinderson
Publicerad 2005-04-11 03:00. Senast uppdaterad 2007-02-21 14:36

Tipsa en kompis Utskriftsversion


Bilföretag i gungning
KYLINGE
Skuldbördan tvingar Bilservice i Kylinge AB att inleda en företagsrekonstruktion. Nytt kapital måste fram och utgifterna ska ses över.

Guns N' Roses klara för Sweden Rock?
Enligt tidningen Aftonbladet kan Guns N' Roses vara klara för Sweden Rock Festival i sommar.
1 kommentar
Vattenläcka på Aspö
Det är dåligt tryck i vattenledningarna på Aspö på grund av en vattenläcka.

Ericsson anmäls till DO
En funktionshindrad kvinna har anmält Ericsson AB till Diskrimineringsombudsmannen.

100 000 till Jimmie
Trisslotten gav Jimmie Lyckne från Karlskrona 100 000 i morse.

Miljonvinst för MAIF
HÄLLEVIK För 2008 hade Mjällby ett minus på 1,7 miljoner, men 2009 vände klubben till ett överskott på dryga 1,2 miljoner.
Intäkter från Svenska Cupens matcher och försäljning av spelare ligger till stor del bakom förbättringen.
1 kommentar
Dömd till tio år för mord
KARLSKRONA Tio års fängelse för mord. Det blev domen mot den 34-årige man från Karlskrona som i höstas knivhögg en 27-årig bekant till döds. Bakgrunden till dådet, som ägde rum i offrets lägenhet i Söderhamn, var en obetald skuld.
2 kommentarer
Röda korset-skandalen drabbar även lokalt
KARLSKRONA Förskingring och höga arvoden skakar inte bara Röda korset.
– Det är förfärligt. Vi som jobbar ideellt på lokal nivå får ta mycket kritik när vi är ute med våra insamlingsbössor, säger Irene Milsten, Rädda Barnens ordförande i Karlskrona.
5 kommentarer
Revisionen i blåsväder efter lyxig konferens
KARLSKRONA Karlskronas revisorer drack öl och vin och åt dyr mat när de åkte på planeringskonferens på Öland.
Men ordförande Mats Nilsson anser inte att man gjort fel. – Vi har följt reglerna. Är man kritisk till dem så får man ändra regelverket.
7 kommentarer
Kineserna backade ur Volvoaffären…
OLOFSTRÖM Det blev ingen affär mellan Ford och kinesiska Zeigang Geely Holding Co Ltd i går.

Kunglig belöning för bra mjölk
BLEKINGE Agneta Enarsson från Kallinge och Bengt Samuelsson från Nättraby är riktigt duktiga mjölkbönder. Bevis på det fick de i går i form av guldmedaljer överlämnade av kung Carl XVI Gustaf.

Osäkra siffror om koldioxidutsläpp
KARLSHAMN Karlshamnsverket och transporterna står för en stor de av utsläppen i Karlshamn. Vad kan då kommunen göra för att få ner koldioxidutsläppen?
– Bostäderna är viktigast, säger Per-Ola Mattsson, S, som är samordnare för kommunens miljöprogram Hut (Hållbar utveckling).

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Sverige röstade ja till köttklister (12:51)
Rånade banken med armborst (12:40)
Afghansk biltunnel dödsfälla (12:23)
Lettlands BNP rasade mer än väntat (12:13)
SAS behöver mer pengar (12:04)
spacer

Karlskrona
Arenachefen ska se över trafiksituationen - (4)
Inga hinder för tänkt gruppboende på Knösö
Tog hem 15 000 till klassen på idé om värmecellstapet

Ronneby
Kritik mot BTH:s IT-säkerhet - (1)
Vilket fordon är jag? Vilken växt?
Nu har Playtones sålt platina! - (3)

Karlshamn
Totalförbud mot kustnära vindkraft skrotas i förslag - (1)
Hon kan ta hem filmpris
Inget provval hos Moderaterna i Karlshamn

Olofström
Förre Olofströmschefen fick sparken - (2)
Malins stämma likt en kristallklocka
Kommunen planerar för uppgång i konjunkturen

Sölvesborg
Sölvesborgs nannys lär föräldrar sätta gränser
Hemligt möte om ny friskola
Bygdemåleri och sömnad på biblioteket

SPORT
KHK sparkar Atte Valli

Just nu i Sydöstran
HEM & TRÄDGÅRD | HUSDJUR

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall










KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Sverige backar i välståndsligan
Höga avgifter väntas för...
Guns N' Roses klara för Sweden Rock?
Förre Olofströmschefen fick sparken
Nu har det hänt igen

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Guns N' Roses klara för Sweden Rock?
Bilföretag i gungning
Förre Olofströmschefen fick sparken
KHK sparkar Atte Valli
Valli fick rött kort - övriga fick...

Skriv in mötesreferat direkt, gärna med en bild!

Skriv in radannons direkt, gärna med en bild!


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre