|
|
 |
Bygdespel om frihetshjälten Nils Dacke
 | | Skriver om frihetshjälte. Veckan före midsommar blir det premiär på i Eringsboda Sylvia Edwinssons bygdespel om frihetshjälten Nils Dacke. FOTO GÖRAN SUNDÉN | ERINGSBODA
Arbetsnamnet är Dackespelen och bland rollinnehavarna finns barn- och ungdomsförfattaren Kim M Kimselius som spelar sierska. Stridbare kantorn Christer Fabiansson har också en roll.
Regissör Sylvia Edwinsson har bråda dagar just nu. Förutom filmjobb ska hon hinna med att skriva färdigt ett bygdespel om frihetshjälten Nils Dacke.
- Ja, det brinner lite i knutarna men jag hinner bli klar med Dackespelen, arbetsnamnet för det bygdespel som har premiär veckan före midsommar vid Färgargården i Eringsboda.
- Sluttningen bakom Färgargården ner mot sjön blir en mycket vacker spelplats. I regel är det ju också skönt väder kring midsommar, säger hon.
Det berättade Sylvia Edwinssson under lördagens återöppnande av Mor Oliviagården.
En första träff om bygdespelet hölls i går i Folkets Hus och redan nu tycks intresset vara stort för sommarteater i Eringsboda.
Bland annat har flera lokala kändisar tänt på om ett bygdespel.
Firade barn- och ungdomsförfattaren kommer att spela sierska, och en annan roll besätts av kantorn Christer Fabiansson.
Det finns en enkel förklaring till att Sylvia Edwinsson skriver om Nils Dacke.
Det är inte bara Småland som är Dackeland. Snapphanen Nils Dacke rörde sig även inom Ronneby kommuns hank och stör i sin kamp mot fogdeförtryck och orättvisor i 1500-talets Sverige.
I juli 1542 höll han ting i Kolshult utanför Eringsboda och värvade folk i upproret mot överheten. Det var också mellan 1542 och 1543 som Dacke lyckades skaka Gustaf Vasas regim i grundvalarna.
Smålänningar, östgötar och ölänningar tog till armborst, hakebössor och yxor för att bekämpa den centralistiske förtryckaren och hans idéer.
Efter en rad framgångar lyckades den baksluge kungen värva tyska knektar i ett så stort antal att de blev övermäktiga de kämpande bönerna.
I slutet av mars 1543 skadades Dacke varefter han gick under jorden. Men i juli mördades Dacke i Rödebyskogarna i dåvarande Danmark, av Vasas anhang.
- Han var en fascinerande figur och jag tar naturligtvis fasta på hans anknytning till vår bygd när jag skriver bygdespelet, förklarar Syliva Edwinsson.
Det är väl heller inte omöjligt att hon låter turbulensen kring dackestatyn framskymta i bydgdespelet.
Skriver om frihetshjälte. Veckan före midsommar blir det premiär på i Eringsboda Sylvia Edwinssons bygdespel om frihetshjälten Nils Dacke. FOTO GÖRAN SUNDÉN
Göran Sundén Publicerad 2006-03-06 03:00. Senast uppdaterad 2007-02-21 14:37
 |
 Sabotage stängde Brunnsbadet Brunnsbadet var stängt hela dagen igår på grund av skadegörelse.
Samtidigt fortsatte skadegörelsen i Brunnsparken: kaktusplanteringarna saboterades och en igelkott eldades upp på handikapptoaletten. 4 kommentarer Vätskebrist däckade Wiberg Vätskebrist däckade Wiberg
Nicklas Wiberg var på jakt efter en topplacering i tiokampen i EM. Men vätskebristen däckade den svenske VM-sjuan från 2009.
Wibergs plats stod tom när häckloppet inledde den andra dagens tävlande.
 Badförbud vid tre badplatser Vid badplatserna i Hallarum, Trummenäs och Skönstavik råder badförbud sedan tarmbakterier hittats i vattnet.
Men information om förbudet finns bara på svenska. 4 kommentarer Lagfarter - ny lista
 Det går snabbare att få körkortstillstånd – igen Den som vill övningsköra eller behöver ett nytt körkort kan få vänta länge. Men i Blekinge upplever trafikskolorna att handläggningstiderna för körkortsstillstånden har kortats väsentligt. – Det tog tre veckor innan jag fick mitt, säger Robin Björklund från Karlskrona.
 Man dog av tarmvred före sin operation Mannen dog av hjärtstillestånd innan han skulle genomgå en akut operation. Socialstyrelsen riktar nu skarp kritik mot Blekingesjukhusen i Karlskrona och Karlshamn.


Inspektörer mobiliserar till Sailet
Glömd tom damväska blev en dyr historia
Tusentals hushåll utan el efter regnoväder

Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen - (11)
– Apoteksreform kan tvinga fler till socialen - (1)
Musikaliska under på Silverforsen

Återfanns efter stormig seglats
Regissörens hjärta tillhör barnen

Uselt utbud på kräftfiske i Olofströms kommun
Här regerar vildmarken - (1)
Ung kvinna förföljd

Rundella storsatsar på svenska visartister
Vem stal kon?
Trafikverket vill riva bro över Möllbebjörkekanalen
 |
 |
|
|
|