Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran SÖNDAGEN DEN 21 MARS 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
NOTISER
REFERAT


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Rödeby en tummel plats för olika känslor

KARLSKRONA Rödeby är just nu en tummelplats för känslor av alla de slag – från rädsla och vanmakt till sorg och förtvivlan. Men också blint hat.
Även om det är stora ord att säga att byn delats i två läger ligger det ändå mycket i det.
Och det är bara delvis en generationsfråga.




– Rödeby har på något sätt givit ansikte åt de vardagsproblem vi har i nästan varenda litet samhälle i Sverige numera; med ”busliv” och mobbing, fylla och ohörsamma mopedgäng. Med krav på ökad polisnärvaro och samtidigt ökat föräldraansvar, säger polisinspektör Tomas Pärlklo till Sydöstran.
– Men här drevs det till sin tragiska spets.

Repressalier
Men Rödeby är också ett fortsatt gungfly; med skadegörelser, ofredanden, hot, aggressiva flygblad – och många hårda och oförsonliga ord.
Huvudsakligen anonymt, av rädsla för repressalier.
– Jag befarar att det kan komma att dröja innan det här oerhörda har sjunkit in, tills vi är tillbaka i rim och reson och till sans och besinning igen, fortsätter Tomas Pärlklo.
Det är också en av orsakerna till att inte bara socialens fältgrupp nu kraftigt ökar sin närvaro i byn.
– Vi gör det också. Med inte minst fotpatruller, för att synas ordentligt. Förhoppningsvis ska det öka tryggheten samtidigt som det också dämpar de värsta svallen och underströmmarna, förklarar Tomas Pärlklo.
En av de pojkar som var med vid gården vid dödsskjutningen anmälde i går att han fått en hel uppsjö med hot, mordhot, över nätet. Hot från hela landet. Orsaken till att han anmäler är att det nu också börjar komma lokala hot. Och det skrämmer hela familjen.
En äldre Rödebybo anmälde i går att han fick en ruta sönderslagen i huset - sedan han uttalat sig negativt om ”mopedgänget”.
På elskåp och lyktstolpar i centrum har lappar hängts upp med varierande budskap – och i tisdags togs flygblad i beslag på skolan; flygblad med mycket aggressiva innehåll.
– De har nu skickats upp till Justitiekanslern, för en första bedömning, berättar Tomas Pärlklo.
I övrigt fortgår annars polisutredningen med fortsatta förhör och spår- och informationsinsamlingar. Och med en väntan på allehanda analysresultat.
Återstår gör också en uppslitande begravning.
Polisen är fortsatt förtegen om hur många tomhylsor som hittats på gårdsplanen i Hollstorp. Var det fler än de två den numera häktade 50-åringen stoppade i piporna innan han sprang ut i trädgården?
Svaret är av stor betydelse inte bara för den fortsatta juridiken.
I går övertog chefsåklagare Tommy Clevenhult förundersökningsledarskapet.

Björn Mogreen
Publicerad 2007-10-11 03:00. Senast uppdaterad 2008-01-09 11:00

Tipsa en kompis Utskriftsversion


(2007-10-11 07:52)
manifestation?
Bör inte vi alla, som är emot trakasserier, hot och våld, oavsett ställningstagande för eller emot fader/ungdomsgänget, samlas för en maifestation i stillhet. Detta för att visa hur många vi är som faktiskt står upp för ett öppet samhälle utan personlig krigsföring.
Maria W
(2007-10-11 08:08)
övervakare
Vad gjorde övervakaren? Visste han om "handslaget" hos polisen? I så fall borde han bevakat att pojken följde överenskommelsen.
Självklart borde polisen bevakat efterföljden av "Handslaget"
Undrande
(2007-10-11 08:53)
Till "Maria W"
Jo det tycker jag !!
En 15åring i Stockholm har rest sig upp och sagt ifrån.
Dax att VI vuxna också reser oss upp och visar var vi står !!

Hör av dej, Sydöstran har min mail!
Catrin, Ronneby
(2007-10-11 09:08)
Skenåtgärd
Bohman anmäler till länsstyrelsen att de ska göra en utredning. vad folk bör veta är att länsstyrelsen gör en utredning om formalia följts, inte på kvalitén på insatserna av socialtjänsten. En skenmanöver från Bohman. Kvalitén är under all kritik. I den förändringsprocess som nu pågår i Rödeby visar sig de underliggande krafterna som sedan länge funnits där. Nu finns det en möjlighet att åstadkomma en förändring i konstruktiv riktning om socialtjänsten har kompetens vilket är mycket tvivelaktigt med tanke på mökningsförsöken. Mörkningen består i att man riktar fokus mot mopedkultur osv istället för att arbeta med ungdomarna som är på glid.
carpe diem
(2007-10-11 09:12)
Manifestation2
Ja jag läste om det, har mött åsikter om att en manifestation inte kan hjälpa, att man är naiv om man tror ngt sådan. Och visst, en manifestation kan inte hindra det som redan skett, inte heller förhindra vissa framtida brott men det kan stärka dem som anser att världen är på väg att rasa samman. Bara vetskapen av att flertalet människor vill leva i lugn och ro skänker hopp, det är lätt att hamna i en känsla av hopplöshet bara genom att läsa om alla fruktansvärda brott som begås. Men jag tror inte, och vägrar att tro att merparten av människorna i vårt samhälle vill leva i en ständig ortygghet.
Min mail finns hos S-östran
maria w
(2007-10-11 10:10)
Här har jag flera lösningar
som definitivt skulle göra rödeby säkrare. För det första så bör fältassistentspatrullen i samarbete med polisens patrullenhet både åka runt och synas i helst 24 timmar per dag och sedan så borde särskilda insatsåtgärder sättas in för att "fånga" upp de ungdomar som befinner sig i "riskzonen". Det behövs mer åtgärder typ att idrottsföreningar och andra föreningar i rödeby skapar möjligheter för både ungdomar och vuxna att delta i olika trevliga aktiviteter samt att polisen åker runt på skolorna i rödeby och har föreläsning om att samhället inte tolererar något brott,om småföretag och andra verksamheter etableras så att det skapar jobb då tror jag att dessa åtgärder skulle sätta stopp för det eskalerande brottsligheten
man ska tala om för unga redan på dagis och grundskolan om vad som är rätt och fel och vad man får göra och vad man absolut inte får göra, respekten för andras liv,saker,etnicitet mm måste garanteras i det svenska samhället
thule
(2007-10-11 10:35)
Lösningar
Visst kan jag hålla med dig ang detta. Men du får heller inte glömma alla föräldrar som har barn och som inte tar tag i dessa problem som vissa ungdommar har eller faller in i.
Sen så tycker jag att man inte ska kalla dessa för mopedgäng det finns faktiskt föräldrar som bryr sig om sin barnb o som även dom har moped. Men dom sköter sig eftersom dom har föräldrar som bryr sig:::
Förälder
(2007-10-11 11:22)
Moral & Etik
På min tid i skolan för ganska länge sedan så fanns det på chemat något som hette moral & etik samt faktiskt betyg i ordnig och uppförande kanske lite drastiskt men någonting ditåt kanske skulle införas i skolan igen. sedan tror jag faktiskt på att kunna samla barnen en litan stund till eftertanke innan skoldagen börjar, att samla ihop sej innan arbetet så att säga,
Berit
(2007-10-11 15:18)
Morgonsamling
Tänker på kommentaren Moral och Etik.
När jag gick i skolan på 60-talet hade vi alltid morgonsamling i aulan i alla fall en gång i veckan. Detta kanske skulle vara en lösning att införa men i så fall varje dag i respektive klassrum, om det inte finns någon aula. Jag kan inte i ord uttrycka min avsky, ja hat, till allt vad gäller mobbing såväl under skoltiden som i vuxenlivet, dvs ute på arbetsplatser, där det även i viss mån kan förekomma mobbing.
Var i stället rädda om varandra och var hjälpsamma mot varandra. Har någon det jobbigt så försök att trösta och hjälpa denna, vad det än månde vara för problem. Försök att bli en medmänniska. Jag lovar - Du kommer att känna Dig än mer lycklig än tidigare om Du sadlar om till en god medmänniska.
Lillemor
(2007-10-11 20:32)
Jag blir så trött på alla som tror sig veta allting.....
Vart man än befinner sig, så hör man allt om detta tragiska i Rödeby. Alla har olika åsikter, vilket man ska ha... Men, jag blir så förbannad så fort jag läser om all kritik som poliserna får. Varför??? Jo,jag anser att dom gör ett bra jobb. Tänk bara denna natt som poliserna rycker ut när dom får larm om att det är ett skottdrama i Rödeby. Dom gör sitt jobb, kommer så fort dom kan. Poliserna har ingen aning hur ALLT detta elände både är och ska sluta. Vilken person som helst kan göra vilket som. En person har dödat en kille, vad kan hända mer? Poliserna gör ALLT för att få ut den misstänkte. I detta skede kan t om en polis bli dödad.Ingen vet. Men i detta sjuka samhälle, så känns det precis som om att det är strunt samma, det är ju bara en polis. Vadå bara en polis? Denna polis har kanske även också en familj. Det är en helt vanlig människa som har valt detta yrke,dels händer det saker,tyvärr hela tiden. Sen kanske denna person vill vara med för att försöka hjälpa vårat samhälle till det bättre. Men tyvärr, så fort dom flesta ungdomar ser en polisbil, så kan dom bara ställa sig och spotta på den. Är detta normalt? Så fort dom ser en blå/vit bil, så är det jävla snutjävlar... Skärp er!!! Vi ska vara glada över att vi har poliser, utan dom tror jag att vårat samhälle hade blivit ännu värre. Dom gör så gott dom kan. Svenska folket blir bara mer och mer egoistiska. Jag lider med alla som är drabbade med allt detta som har hänt. Men KOM IHÅG, POLISERNA SKÖTER SITT JOBB BRA. Jag tror inte hälften av människorna hade klarat av att jobba som polis, både när det gäller psykiskt som fysiskt.Gläds för att vi har dom istället. Alla som hatar dom har inte rent mjöl i påsen, anser jag.....
AK
(2007-10-12 01:19)
nu glädjer jag mej
att blekingepolisen äntligen lägger mer "krut" på att klara upp brott betydligt snabbare och det gäller alla brott
thule

Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Bil tog fyr
Vid elvatiden idag började en bil brinna på en parkering vid korsningen Varvsgatan och Hamngatan.

Judojubileum
Karlskrona Judoklubb firar 43-årsjubileum med mingel och uppvisning.
– Aldrig förr har klubben haft det så bra med rätt lokal och ordnad ekonomi, sade ordföranden Stefan Svensson.

Lyckeby och Wedeby slås ihop per omgående
Under lördagen röstade de båda innebandyföreningarna för en sammanslagning.
Lagom till nästa säsong kommer därmed Örlogsstaden Karlskrona IBK se dagens ljus.
3 kommentarer
Tingsryd laddar
De har mötts åtskilliga gånger de senaste åren.
Tingsryds AIF har ett bra facit på Olofströms IK när kvalserien drar igång imorgon.
Den tidigare OIK-spelaren Tomas Lundström gillar att spela i Stålhallen.
3 kommentarer
Bara Karlskrona vill fira brudparet
BLEKINGE Bara en Blekingekommun vill fira prinsessbröllopet med mer än lyckönskningar. I Karlskrona firas Victoria och Daniel med en fotoutställning på Konsthallen.
Besökarna får betala 50 kronor i inträde. Överskottet går till kommunala Arenabolaget och Kronprinsessan Victorias fond.
13 kommentarer
Landshövdingen vill satsa på egna idéer
BLEKINGE Landshövding Gunvor Engström hoppar av det länsövergripande Krafttag Blekinge som skulle vara kraftkälla åt fordonsindustrin i länet under krisen.
– Synd, säger regionråd Mats Johansson, S.
11 kommentarer
40 års kamp för tallskogen
HÖKARMÅLA I 40 år har Carl Gunnar Ottosson kämpat för att behålla mångfalden i sin skog.
Men trots det breder granen ut sig på hans ägor. Tall och lövskogsplantorna hinner inte bli ett år innan älgarna äter upp dem. Och själv tvingas han maktlös se på.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Åtalas för falska anklagelser (06:50)
Föll från femte våningen (06:32)
Danska krigsveteraner tog sina liv (06:22)
Colombiansk journalist skjuten (05:40)
Hundratals flyr isländsk vulkan (05:07)
spacer

Karlskrona
S befarar fartblind M-offensiv - (1)
Blekinges bästa teknikåttor lastar ubåt med golfbollar
Försäkringskassan vill anställa IT-folk i Karlskrona - (1)

Ronneby
Nytt skomakeri på Gågatan - (3)
Byggjätte satsar 30 miljoner på nytt byggvaruhus i Sörby - (8)
Hallabroelever till Backaryd två dagar i veckan - (1)

Karlshamn
Hyresrätter byggs på Bryggeritomten
Mäter ögonrörelser på konstbetraktare
Stalker har förföljt kvinna i månader

Olofström
Karl-Oskarskolan bäst i matte
Knark även på skoltid Fp kräver hundkontroll - (9)
Tusentals kärl på väg till hemmen - (1)

Sölvesborg
Gästhamnen kan få 50 nya båtplatser
Hälsoringens drogtester anmäls
Batteribrand på Celltech ska utredas

Senaste artiklar i denna avdelning:
”Hela tiden kändes det som om någon stod och siktade på mig” (2008-01-15)
Jag vill förstå (2008-01-12)
”Vi mådde ändå hyfsat bra tills gänget fick klorna i oss” (2008-01-12)
”Operatörerna agerade mycket skickligt” (2008-01-11)
Tragiskt men det finns hopp (2008-01-10)
Liknar dödsskjutningen vid en ren avrättning (2008-01-10)
17-åringen vill ha skadestånd (2008-01-09)
Rekordstort intresse för ”Rödeby- rättegången” (2008-01-08)
Domaren flyr media inför rättegången (2008-01-08)
”Målet är att han skall gå helt fri” (2008-01-08)
– Barnen saknar en fast punkt (2008-01-05)
Sköts i bröstet på en meters håll (2008-01-05)
– Det hördes fem sex skott... (2008-01-04)
– Jag har skjutit två killar... (2008-01-04)
Det andra skottet dödade Simon (2008-01-04)
Åtal i dag för dödsskjutningen på Rödebygård (2008-01-04)
Rödeby lördag kl 02: Ungdomsgäng och fylleri (2007-11-19)
Tryggare Rödeby med fler poliser och fältassistenter (2007-11-02)
Mordmisstänkts familj känner sig hotad på nytt (2007-10-30)
Rödebydramat i fokus vid debatt om rädsla (2007-10-26)
Kommunens sociala beredskap skärps (2007-10-23)
Rödeby under bevakning (2007-10-13)
Från problemskola till mönsterskola (2007-10-13)
Skottskadad 16-åring hörd på sjukhuset (2007-10-12)
Fältgruppen öppnar kontor i Rödeby (2007-10-12)
I dag möter han eleverna på Rödebyskolan (2007-10-12)
Fältgruppen öppnar kontor i Rödeby (2007-10-11)
Rödeby en tummel plats för olika känslor (2007-10-11)
16-åringen misshandlades strax före dödsskjutningen (2007-10-11)
Att åtala hade inte hjälpt (2007-10-10)
Socialchefen: (2007-10-10)
”Vuxenvärlden har kapitulerat totalt” (2007-10-10)
”Det som hänt är ett misslyckande” (2007-10-10)
Rödebytragedin stoppar elevflytt (2007-10-10)
15-åringens mamma vädjar – låt familjen i Hollstorp vara ifred (2007-10-09)
Även pojkar i mopedgäng riskerar rättsligt efterspel (2007-10-09)
”Jag har skjutit två stycken – de ligger kvar därute” (2007-10-09)
Häktade 50-åringen förnekar mord (2007-10-09)
”Förhärdade ungdomsgäng tar över samhället nattetid” (2007-10-09)
50-åringens familj skriver om tragedin i Rödeby (2007-10-09)
– Vuxna samhället har brustit i ansvar (2007-10-09)
Kyrkan och skolan hålls öppen (2007-10-08)
Skräcken i Rödeby (2007-10-08)
”Vi hörde ungdomarna skrika och såg dem fly” (2007-10-08)
15-åring skjuten till döds i natt (2007-10-06)


E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall









KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Bara Karlskrona vill fira brudparet
Fler unga till KHK - Jens Svensson...
Knark även på skoltid Fp kräver...
Ny Emil förhandlar med KHK
Lyckeby och Wedeby slås ihop per...

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Systemskifte i minoritet
Eldfängd filmpremiär av Arn
Tingsryd laddar
Alla kommuner i Blekinge bör ha...
Bara Karlskrona vill fira brudparet

Skriv in insändare direkt

Fira någon du gillar - Sydögram


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre