Blekinge mobiliserar i osäkra tider
”Stridsplanen och helikoptrarna på F17 ska inte flygas från Norge eller Malmen utanför Linköping. Det är både dyrare och ineffektivare.”
Svensk försvars- och säkerhetspolitik lever just nu i ett dimmigt tillstånd. Samtidigt har orosmolnen tornat upp sig i öster med rysk-georgiska kriget.
Spänningarna ökar och ingen vet idag vart Sverige är på väg i försvars- och säkerhetspolitiken.
Försvarsanslagen ska sänkas med fyra miljarder. Den moderate finansministern Anders Borg satte ribban i ett tal i Almedalen förra sommaren. Det fick en moderat försvarsminister, Mikael Odenberg att hoppa av.
Sommaren 2008 har säkerhetsläget i vår del av världen försämrats och argumenten att upprätthålla försvarsförmåga i sydöstra Östersjöområdet har stärkts.
Ändå ligger ett stort tungt moln över flygflottiljen F 17 i Kallinge/Ronneby. Spekulationerna växer om flottiljen ska flyttas till Såtenäs eller till södra Norge som ett led i ett motköp i en JAS-affär med Norge.
I vågskålen ligger närmare 4000 jobb inom försvaret i Blekinge. Det enda konkreta som hittills kommit fram från försvarshögkvarteret är nedläggning av regementet i Arvidsjaur och Marinens Musikkår i Karlskrona.
Försvarsminister Sten Tolgfors, m, plågas av FRA-frågans fortsatta hantering efter sommarens sjabbel. ÖB Håkan Syrén filar just nu på ett förslag till nytt inriktningsbeslut för försvaret som ska presenteras 30 september.
Dessutom pläderar före detta majoren tillika fp-statsrådet Jan Björklund för ökade försvarsanslag.
ÖB följer intensivt krisutvecklingen i Kaukasus och dess internationella konsekvenser.
Syrén är väl medveten om att krisen där kan spilla över på Östersjöområdet. Det säkerhetspolitiska läget är mer komplicerat och inte lika rosenskimrande som förut.
På onsdagen samlades region Blekinges styrelse till möte i Karlshamns rådhus. Inför regionpolitikerna redogjorde räddningschef Anders Engblom för den arbetsgrupp som just nu arbetar med att samla fakta i försvarsfrågan.
Blekinge kraftsamlar.
Den kraftsamlingen sker över partigränserna och utgångspunkten är säkerhetspolitiska. Skulle tusentals försvarsjobb försvinna har regeringen sagt nej till kompensation med andra arbetstillfällen.
23 september arrangerar region Blekinge ett försvarsseminarium i Stockholm för riksdagen. Tajmingen är bra. Nu gäller det att synas och höras för att sätta fokus på Blekinges strategiska läge i Östersjöområdet. Regeringen går till beslut i december.
Självklart ska det finnas en kris- och incidentberedskap här nere om det bränner till. Stridsplanen och helikoptrarna på F17 ska inte flygas från Norge eller Malmen utanför Linköping. Det är både dyrare och ineffektivare.
Blekinge har mobiliserat förut och med starkare argument lyckats kämpa ned de stockholmska särintressena.
Frågan är om det är moderate finansminister Anders Borg eller skadeskjutne moderate försvarsministern Sten Tolgfors som styr säkerhetspolitiken i höst.
Hans Bülow Publicerad 2008-08-28 03:00. Senast uppdaterad 2008-08-28 07:20
 |

 Sabotage stängde Brunnsbadet Brunnsbadet var stängt hela dagen igår på grund av skadegörelse.
Samtidigt fortsatte skadegörelsen i Brunnsparken: kaktusplanteringarna saboterades och en igelkott eldades upp på handikapptoaletten. 4 kommentarer Vätskebrist däckade Wiberg Vätskebrist däckade Wiberg
Nicklas Wiberg var på jakt efter en topplacering i tiokampen i EM. Men vätskebristen däckade den svenske VM-sjuan från 2009.
Wibergs plats stod tom när häckloppet inledde den andra dagens tävlande.
 Badförbud vid tre badplatser Vid badplatserna i Hallarum, Trummenäs och Skönstavik råder badförbud sedan tarmbakterier hittats i vattnet.
Men information om förbudet finns bara på svenska. 4 kommentarer Lagfarter - ny lista
 Det går snabbare att få körkortstillstånd – igen Den som vill övningsköra eller behöver ett nytt körkort kan få vänta länge. Men i Blekinge upplever trafikskolorna att handläggningstiderna för körkortsstillstånden har kortats väsentligt. – Det tog tre veckor innan jag fick mitt, säger Robin Björklund från Karlskrona.
 Man dog av tarmvred före sin operation Mannen dog av hjärtstillestånd innan han skulle genomgå en akut operation. Socialstyrelsen riktar nu skarp kritik mot Blekingesjukhusen i Karlskrona och Karlshamn.


Inspektörer mobiliserar till Sailet
Glömd tom damväska blev en dyr historia
Tusentals hushåll utan el efter regnoväder

Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen - (11)
– Apoteksreform kan tvinga fler till socialen - (1)
Musikaliska under på Silverforsen

Återfanns efter stormig seglats
Regissörens hjärta tillhör barnen

Uselt utbud på kräftfiske i Olofströms kommun
Här regerar vildmarken - (1)
Ung kvinna förföljd

Rundella storsatsar på svenska visartister
Vem stal kon?
Trafikverket vill riva bro över Möllbebjörkekanalen
 |
 |
|