Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran TORSDAGEN DEN 29 JULI 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
KALENDARIET
NOTISER


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Försvarslednigen lyssnade inte

Igår kom beskedet som tyvärr var helt väntat. Marinens musikkår med huvudort i Karlskrona avvecklas. Visserligen heter det att den flyttas till Stockholm men precis som musikkårens chef Morgan Carlsson sa i sin kommentar kan man inte flytta en sådan verksamhet. Det som egentligen sker är att man avvecklar dagens musikkår och bygger upp en ny verksamhet i Stockholm.

För många av oss som bor i Karlskrona finns Marinens musikkår som en mycket kär del av stadens kulturliv. För Karlskrona är den mycket viktig, men det är ju klart att försvarsmakten inte kan ha en musikkår bara för att glädja Karlskronaborna och våra besökande gäster. Nu är det ju dock inte så att Marinens musikkår är en lokal angelägenhet, tvärt om har ju musikkåren världen som sitt arbetsfält. I en modern och framtidsinriktad försvarsmakt fyller militärmusiken en viktig roll. Just nu håller försvarsmakten själv på att skita bort den enda professionella militärmusikkåren vi har i landet.
Detta är, förutom förlusten av en musikkår, också ett allvarligt tecken på att den Stockholmscentrering som länge präglat försvarsmakten nu fortsätter. Vi minns alla hur kartorna såg ut inför förra stora försvarsbeslutet 2004. Då ville militärerna i Stockholm lägga ner Marinbasen i Karlskrona och flygflottiljen i Kallinge. Blekinge skulle en gång för alla bli en vit fläck på försvarets karta. Nu blev det inte så eftersom militärledningen inte lyckades övertyga landets politiska ledning om storheten i sina planer på att dra så mycket verksamhet som möjligt till Stockholm. Med faktabaserade och rationella argument bevisades att landets Marinbas skulle ligga i Karlskrona och att F 17 ligger väldigt bra i Kallinge.

I kölvattnet av beslutet 2004 drev militärledningen redan då att man skulle lägga ner Marinens Musikkår i Karlskrona. Enda skälet att den blev kvar var att den dåvarande försvarsministern Leni Björklund lämnade ett tydligt besked till försvarsledningen att Marinens Musikkår ska ligga i Karlskrona. Nu tycks inte samma tydlighet finnas från dagens försvarsminister. Istället tycks man driva en linje där försvarsmakten själva ska bestämma över denna typ av frågor. Och så länge den inriktningen gäller fortsätter Stockholmscentreringen. Försvarsledningen måste nämligen balanseras av en tydlig politisk ledning. Nu föll Marinens Musikkår, bäva månde Blekinge om försvarsmakten själva får bestämma ödet för Marinbasen i Karlskrona och F 17 i Kallinge.

Magnus Johansson
Publicerad 2008-10-23 03:00. Senast uppdaterad 2008-10-23 17:40

Tipsa en kompis Utskriftsversion


Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Sabotage stängde Brunnsbadet
Brunnsbadet var stängt hela dagen igår på grund av skadegörelse.
Samtidigt fortsatte skadegörelsen i Brunnsparken: kaktusplanteringarna saboterades och en igelkott eldades upp på handikapptoaletten.
4 kommentarer
Vätskebrist däckade Wiberg
Vätskebrist däckade Wiberg
Nicklas Wiberg var på jakt efter en topplacering i tiokampen i EM. Men vätskebristen däckade den svenske VM-sjuan från 2009.
Wibergs plats stod tom när häckloppet inledde den andra dagens tävlande.


Badförbud vid tre badplatser
Vid badplatserna i Hallarum, Trummenäs och Skönstavik råder badförbud sedan tarmbakterier hittats i vattnet.
Men information om förbudet finns bara på svenska.
4 kommentarer
Lagfarter - ny lista


Det går snabbare att få körkortstillstånd – igen
Den som vill övningsköra eller behöver ett nytt körkort kan få vänta länge. Men i Blekinge upplever trafikskolorna att handläggningstiderna för körkortsstillstånden har kortats väsentligt.
– Det tog tre veckor innan jag fick mitt, säger Robin Björklund från Karlskrona.

Man dog av tarmvred före sin operation
Mannen dog av hjärtstillestånd innan han skulle genomgå en akut operation.
Socialstyrelsen riktar nu skarp kritik mot Blekingesjukhusen i Karlskrona och Karlshamn.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Man våldtog dement på äldreboende (23:16)
Kaotiskt efter regn i Mellansverige (22:49)
Arizonas guvernör överklagar (22:42)
Man knivmördad i Finspång (22:27)
Gates: Wikiläckan mycket farlig (22:08)
spacer

Karlskrona
Inspektörer mobiliserar till Sailet
Glömd tom damväska blev en dyr historia
Tusentals hushåll utan el efter regnoväder


Ronneby
Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen - (11)
– Apoteksreform kan tvinga fler till socialen - (1)
Musikaliska under på Silverforsen

Karlshamn
Återfanns efter stormig seglats
Regissörens hjärta tillhör barnen

Olofström
Uselt utbud på kräftfiske i Olofströms kommun
Här regerar vildmarken - (1)
Ung kvinna förföljd

Sölvesborg
Rundella storsatsar på svenska visartister
Vem stal kon?
Trafikverket vill riva bro över Möllbebjörkekanalen


Magnus Johansson

Magnus Johanssons senaste krönikor:
Valet gäller stentrappor eller barn!
Varför hymlar M om avtalen?
Dags fundera på valet
Björklund hot mot kunskap
Tonen satt för valet
Kamp om mitten- väljarna
Skillnaden finns i grunden

Annacarin eufstedt
Annacarin Leufstedt
Christian Dahlgren
Christina Mångård
Hampus Engqvist
Håkan Juholt
Irene Wennemo
Jan Andersson
Magnus Johansson
Magnus Manhammar
Markus Alexandersson
Peeter-Jaan Kask
Torsten Nilsson

Varje dag publicerar Sydöstran en fristående krönikör på ledarsidan. På www.sydostran.se kan du inte bara läsa hans eller hennes krönika, utan du kan också ge dina egna kommentarer.
Ditt inlägg går direkt till chefredaktören.

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall






Drömhuset i Skavkulla


Förvandlade villan till drömhemmet


Handgjort kakel ingen lyx för keramikern


Renovering gav ett hus med själ


Karolina och Peter förvandlade Franssohnska gården


Färgstarkt och personligt hem

Annorlunda bygge i vackraste betong


KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Valspurt för mobilisering
Sabotage stängde Brunnsbadet
Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen
Badförbud vid tre badplatser
Beskatta åkerierna!

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Lagfarter - ny lista
Sabotage stängde Brunnsbadet
Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen
Inspektörer mobiliserar till Sailet
Ung kvinna förföljd

Skriv in mötesreferat direkt, gärna med en bild!

Fyndet


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre