Näringslivskontoret utsatt för misstänkt bluffaktura
OLOFSTRÖM För andra gången på kort tid har företaget Pro Media Kontor & Data skickat en faktura till en Olofströmsföretagare som enligt egen uppgift inte beställt några tjänster.
Den här gången har det drabbat Olofströms Näringslivs AB.
– Det står visserligen inte faktura på avin, men det finns ocr-nummer och förfallodatum, jag tycker att det är skamligt och det är klart att det känns som att de försöker lura oss att betala för något vi inte beställt, säger Birgitta Ericsson.
Upprepat utskick
För någon månad sedan fick Madelene Kidell på Björkhem Service & Support AB en avi där hon uppmanades att betala 2 390 kronor inom ett visst datum.
Nu har Olofströms Näringslivs AB fått en exakt likadan.
– Vi har inte ens pratat med med dem än mindre beställt något, säger Birgitta Ericsson.
Lovade ringa upp
När Sydöstran kontaktar företaget försvarar de sig med att det faktiskt inte är någon faktura utan bara ett erbjudande.
Det vill säga, det är vad mannen i den telecentral som har hand om företagets kundtjänst säger, och i övrigt lovar han att någon från företagsledningen ska ringa upp och lreda ut begreppen.
Något sådant samtal kom dock inte varken till Sydöstran eller Näringslivskontoret.
Vilka produkter som erbjuds framgår inte heller av avin.
Säljer dataprogram
Enligt Pro media Kontor & Datas hemsida så säljer företaget antivirusprogram till datorer.
Birgitta Ericsson säger att hon visste direkt att det var något som inte stämde när hon öppnade posten.
– Vi är bara två som jobbar här så vi vet vad vi beställer.
Nu är de igång med sina "utskick" igen. Fick ett med utskicksdatum 090917.
LAO
Stora årskullar ger makt åt de yngsta väljarna Förstagångsväljarna har makt i år. De är fler än det röstantal som skilde blocken förra valet. 18-19-åriga gymnasister kan avgöra valutgången.