|
|
 |
Näringslivskontoret utsatt för misstänkt bluffaktura
OLOFSTRÖM För andra gången på kort tid har företaget Pro Media Kontor & Data skickat en faktura till en Olofströmsföretagare som enligt egen uppgift inte beställt några tjänster.
Den här gången har det drabbat Olofströms Näringslivs AB.
– Det står visserligen inte faktura på avin, men det finns ocr-nummer och förfallodatum, jag tycker att det är skamligt och det är klart att det känns som att de försöker lura oss att betala för något vi inte beställt, säger Birgitta Ericsson.
Upprepat utskick
För någon månad sedan fick Madelene Kidell på Björkhem Service & Support AB en avi där hon uppmanades att betala 2 390 kronor inom ett visst datum.
Nu har Olofströms Näringslivs AB fått en exakt likadan.
– Vi har inte ens pratat med med dem än mindre beställt något, säger Birgitta Ericsson.
Lovade ringa upp
När Sydöstran kontaktar företaget försvarar de sig med att det faktiskt inte är någon faktura utan bara ett erbjudande.
Det vill säga, det är vad mannen i den telecentral som har hand om företagets kundtjänst säger, och i övrigt lovar han att någon från företagsledningen ska ringa upp och lreda ut begreppen.
Något sådant samtal kom dock inte varken till Sydöstran eller Näringslivskontoret.
Vilka produkter som erbjuds framgår inte heller av avin.
Säljer dataprogram
Enligt Pro media Kontor & Datas hemsida så säljer företaget antivirusprogram till datorer.
Birgitta Ericsson säger att hon visste direkt att det var något som inte stämde när hon öppnade posten.
– Vi är bara två som jobbar här så vi vet vad vi beställer.
Jan-Erik Martinsson Publicerad 2009-04-02 03:00. Senast uppdaterad 2009-04-02 07:54
 |

| (2009-09-21 21:14) | | ProMedia Kontor & Data igång igen! | Nu är de igång med sina "utskick" igen. Fick ett med utskicksdatum 090917.
 | | LAO |  |
 LIVE: Mjällby-Gais 3-0 SLUT Marcus Ekenberg var kung i Superettan.
Han är det i allsvenskan också.
Med tre mål sänkte han Gais i hemmapremiären, seger 3-0 inför över 4000 personer på Strandvallen.
MJÄLLBY - GAIS. 5 kommentarer HOCKEYSÖNDAG Första matchen i kvalserien till allsvenskan.
Olofström tar emot Tingsryd, den matchen börjar 18.00.
Dessförinnan kvalserie till division 1 med Mörrum och Krif.
Vi lämnar rapporter i periodpauserna.
 Hur kommer det gå? Just nu spelar Mjällby AIF mot GAIS. Så här tror André Julinder – som är på matchen – att det kommer sluta:
 Bil tog fyr Vid elvatiden idag började en bil brinna på en parkering vid korsningen Varvsgatan och Hamngatan.
 Judojubileum Karlskrona Judoklubb firar 43-årsjubileum med mingel och uppvisning.
– Aldrig förr har klubben haft det så bra med rätt lokal och ordnad ekonomi, sade ordföranden Stefan Svensson.
 Lyckeby och Wedeby slås ihop per omgående Under lördagen röstade de båda innebandyföreningarna för en sammanslagning.
Lagom till nästa säsong kommer därmed Örlogsstaden Karlskrona IBK se dagens ljus. 3 kommentarer Tingsryd laddar De har mötts åtskilliga gånger de senaste åren.
Tingsryds AIF har ett bra facit på Olofströms IK när kvalserien drar igång imorgon.
Den tidigare OIK-spelaren Tomas Lundström gillar att spela i Stålhallen. 7 kommentarer Bara Karlskrona vill fira brudparet BLEKINGE Bara en Blekingekommun vill fira prinsessbröllopet med mer än lyckönskningar. I Karlskrona firas Victoria och Daniel med en fotoutställning på Konsthallen.
Besökarna får betala 50 kronor i inträde. Överskottet går till kommunala Arenabolaget och Kronprinsessan Victorias fond. 19 kommentarer Landshövdingen vill satsa på egna idéer BLEKINGE Landshövding Gunvor Engström hoppar av det länsövergripande Krafttag Blekinge som skulle vara kraftkälla åt fordonsindustrin i länet under krisen.
– Synd, säger regionråd Mats Johansson, S. 12 kommentarer 40 års kamp för tallskogen HÖKARMÅLA I 40 år har Carl Gunnar Ottosson kämpat för att behålla mångfalden i sin skog.
Men trots det breder granen ut sig på hans ägor. Tall och lövskogsplantorna hinner inte bli ett år innan älgarna äter upp dem. Och själv tvingas han maktlös se på.


S befarar fartblind M-offensiv - (1)
Blekinges bästa teknikåttor lastar ubåt med golfbollar
Försäkringskassan vill anställa IT-folk i Karlskrona - (3)

Nytt skomakeri på Gågatan - (4)
Byggjätte satsar 30 miljoner på nytt byggvaruhus i Sörby - (10)
Hallabroelever till Backaryd två dagar i veckan - (1)

Hyresrätter byggs på Bryggeritomten
Mäter ögonrörelser på konstbetraktare - (1)
Stalker har förföljt kvinna i månader - (1)

Karl-Oskarskolan bäst i matte
Knark även på skoltid Fp kräver hundkontroll - (11)
Tusentals kärl på väg till hemmen - (1)

Gästhamnen kan få 50 nya båtplatser
Hälsoringens drogtester anmäls
Batteribrand på Celltech ska utredas
 |
 |
|
|
|