Ca(M)illa först på EU-listan
 | | Foto: Jan Hinderson | RONNEBY –Det här är första gången någonsin en moderat från Blekinge är med på EU-valsedeln, säger Camilla Brunsberg.
Hon står på plats 25.
–Så jag driver en intensiv krysskampanj, säger hon och skrattar.
Camilla Brunsberg, 37, är organist och körledare i Amiralitetsförsamlingen i Karlskrona, trebarnsmor och bor på landet utanför Rödeby.
Vilka är de viktigaste EU-frågorna för dig?
–Det är tre: Klimat- och energifrågorna. Ekonomin, 70 procent av vår export går till Europa. Och ett tryggt Europa, man måste ta itu med den internationella brottsligheten. Och en fjärde: asyl och migration. Där gäller det att få en gemensam syn inom Europa, vi är ju positiva till arbetskraftsinvandring, säger Camilla Brunsberg.
Sämst
Du nämnde klimat och energi först - men en studie som Naturskyddsföreningen gjort visar ju att moderaterna i EU-parlamentet är sämst av de svenska ledamöterna i miljöfrågor?
–Jag tror att man hade fått ett annat resultat om någon annan gjort den undersökningen, säger Camilla Brunsberg och pratar om regeringens framsynta klimatpolitik som man ska försöka övertyga resten av EU om.
EU-valet präglade moderaternas distriktsstämma i Ronneby i lördags med tal av EU-kandidaten Hans Wallmark som står på femte plats på listan - och därmed har en betydligt större chans än Camilla Brunsberg att komma in i EU-parlamentet. Regionstyrelsen omvaldes i stort sett, men två nya ledamöter valdes in. Alexander Wendt och Marco Paulsson, båda från Karlshamn.
Ommöblering
Det kommer att ske en viss ommöblering i partiets ledande positioner i politiken, i och med att Gustav Nilsson tar Jeppe Johnssons tomma riksdagsplats. Troligt är att regionrådet Alexaner Wendt tar Gustav Nilssons plats i landstingsledningen - men vem blir i så fall nytt regionråd? Roger Fredriksson från Ronneby har nämnts, men valberedningen lämnar sitt förslag först i slutet av månaden.
Jan Hinderson
|

| (2009-05-11 03:03) | | låt det förbli så | en plats på listan inget mer ...
 | | sad but true |  | | (2009-05-12 21:56) | | Klimatsmart | Hej Camilla.
Ser att du satsar på en klimatsmart kampanj. På Syd-
Östran har du också reklamslogan från WWF. Bli nallefadder? Isbjörnarna var 4000 år 1940, idag finns det 25000!
Vad gör att du tror att klimatet är det viktigaste för en EU politiker?
Vad stödjer du dig på för att tro att klimatet är den viktigaste frågan? Har du funderat på vad pengarna (5000 miljarder US dollar) skulle kunna användas på istället? Utrotning av malaria, friskt vatten till 500 miljoner männsikor, sanitära möjligheter till 500 miljoner kvinnor, utrotning av HIV. Förmodligen en bråkdel! Skulle du som kvinna välja mellan att gå ut i buschen nattetid för att förätta dina naturbehov eller att någon efterlevande om 100 år behövde flytta 10 km uppströms? Som moderat politiker borde du skämmas som blivit vänsterpartist.
 | | Rasp |  |
|