Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran TORSDAGEN DEN 29 JULI 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
KALENDARIET
NOTISER


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Skolbibliotek - räddare i nöden

Det talas bland annat om nedskärningar inom skolbiblioteksverksamheten som en av få möjligheter att dra ner på skolans kostnader i det prekära ekonomiska läge kommunerna har hamnat i.
Det är märkligt, när man betänker i vilka lyriska ordalag, som bibliotekens betydelse för undervisningen beskrevs under 1990-talet, och vilka satsningar som då gjordes på många håll för att stärka bibliotekens möjligheter att bli en integrerad del i pedagogiken.
Eleverna skulle skolas i informationssökning utanför de vanliga läromedlen, som sågs som alltför tillrättalagda och begränsade.

Idag verkar dessa tankar vara bortblåsta. Biblioteken är bland det onödigaste som finns i skolan. Dem kan man skära ned först och mest av allt. Flyktigheten i de pedagogiska visionerna förnekar sig inte i den svenska skolan.

Det märkligaste är, att ingen ser de ekonomiska möjligheterna med ett välutrustat skolbibliotek, när besparingarna hyvlar fram genom skolans budget.
Bibliotekets resurser kompenserar nämligen neddragningar av till exempel läroböcker och datorer. Många skolbibliotek är välförsedda med facklitteratur som man investerat i under goda år. Man har ofta också satsat på tillgång till tidnings- och tidskriftsarkiv i olika databaser.
För vissa ämnen är biblioteket i själva verket en räddningsplanka över den nuvarande förhoppningsvis tillfälliga ekonomiska klyfta som uppstått.

Därför är en nedrustning av biblioteken helt malplacerad i dåliga tider.
Det finns i stället all anledning att börja utforska vad skolbiblioteken har att erbjuda och använda det och lära eleverna att använda det - enligt de pedagogiska riktlinjer som biblioteken byggdes upp efter för inte så länge sedan. Om nu inte den ambitionen var bara tomt prat.

Bengt Jönsson Nordenbergsskolans bibliotek, Olofström
Publicerad 2009-05-23 03:00

Tipsa en kompis Utskriftsversion


(2009-05-26 12:06)
Bra och välformulerat rutet
Precis så ska skolbibliotek användas och detta ska de alltid vara till.
Satsa på dem i lågfinanstider!
MK
(2009-05-26 13:58)
Hört talas om internet?
Med tanke på hur lättillgänglig information är idag så är det en naturlig utveckling att biblioteken försvinner eller nischas. Varför ska man gå till biblioteket för att leta efter det man hittar mycket närmare, snabbare och enklare med hjälp av en dator? Häng med i utvecklingen!
Martin
(2009-05-26 15:17)
allt finns inte på internet - tro det eller ej
Många undersökningar visar på att elever behöver hjälp även med att välja bland den information som finns både på internet och i biblioteket. Dessutom är förmedling av skönlitteratur viktig för skolbiblioteket, läser man mycket har man ofta lättare för att lära sig i alla skolämnen, även i matte.
skolbibliotekarien
(2009-05-26 15:58)
Häng med i källkritiken - Martin
Ja, det finns mycket INFORMATION på internet. det är tyvärr inte samma sak som SANNING eller KUNSKAP. Internet är förvisso ett mycket bra redskap för att få reda på saker snabbt. Men, det är inte på långa vägar så pålitligt som en faktabok i ämnet. Tror du det är du illa ute visdomsmässigt sett. Det är nog tyvärr så att internet är ett utmärkt redskap också för de som vill cementera sina felföreställningar, till exempel den om internets fantastiska roll i sökandet efter kunskap.
C. Saar
(2009-05-26 16:25)
Skolbibliotekarien
Ja, visst är det så. Men dagens bibliotek borde kunna bantas ordentligt utan att det nämvärt påverkar tillgången på information.
Martin
(2009-05-26 17:49)
C. Saar
Det är nog du som borde fundera en gång till. Källkritik MÅSTE man lära sig, vare sig man ska söka information på nätet eller i ett bibliotek. Du tror tydligen att allt som är tryckt i böcker är sant, men så är det givetvis inte alls, och din inställning är direkt farlig.
Martin
(2009-05-26 19:49)
Din halmgubbebyggare....
Nej, Martin givetvis tror jag inte det. Och givetvis tror inte du att allt på internet är sant. Vi ska inte göra varandra dumma. Fördelen med internet är att uppgifterna är resenta och kanske, om det kan vara till gagn för samhället, ocensurerade. Men, väldigt mycket, det mesta, är inte alls kontrollerat.

Jag har fått lära mig källkritik som en del i min examen. Jag försöker föra mina kunskaper vidare.

Jag hävdar ändå, och för all del det kan gälla även böcker, att människan gärna befäster en för sig redan betrodd sanning genom att ta till sig information som stödjer denna sanning, snarare än att ändra sin världsuppfattning.

Jag anser att vi har mycket att förlora på om internet pressar ut tidningar och böcker till marginalerna - till och med internet själv förlorar på det. Många gånger när jag scannar nätet och finner uppgifter vet jag exakt vilken bok den ena eller andra texten är hämtad ifrån.

Jo, källkritik måste man lära sig, nu mer än någonsin. Vart vänder du dig om du misstror en källa på internet? grannan?, mamma?, Gud? eller dagstidningar och böcker?

Eller jo, det sunda förnuftet - din världsuppfattning?

vänligen,

C. Saar

Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Sabotage stängde Brunnsbadet
Brunnsbadet var stängt hela dagen igår på grund av skadegörelse.
Samtidigt fortsatte skadegörelsen i Brunnsparken: kaktusplanteringarna saboterades och en igelkott eldades upp på handikapptoaletten.
4 kommentarer
Vätskebrist däckade Wiberg
Vätskebrist däckade Wiberg
Nicklas Wiberg var på jakt efter en topplacering i tiokampen i EM. Men vätskebristen däckade den svenske VM-sjuan från 2009.
Wibergs plats stod tom när häckloppet inledde den andra dagens tävlande.


Badförbud vid tre badplatser
Vid badplatserna i Hallarum, Trummenäs och Skönstavik råder badförbud sedan tarmbakterier hittats i vattnet.
Men information om förbudet finns bara på svenska.
4 kommentarer
Lagfarter - ny lista


Det går snabbare att få körkortstillstånd – igen
Den som vill övningsköra eller behöver ett nytt körkort kan få vänta länge. Men i Blekinge upplever trafikskolorna att handläggningstiderna för körkortsstillstånden har kortats väsentligt.
– Det tog tre veckor innan jag fick mitt, säger Robin Björklund från Karlskrona.

Man dog av tarmvred före sin operation
Mannen dog av hjärtstillestånd innan han skulle genomgå en akut operation.
Socialstyrelsen riktar nu skarp kritik mot Blekingesjukhusen i Karlskrona och Karlshamn.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Man våldtog dement på äldreboende (23:16)
Kaotiskt efter regn i Mellansverige (22:49)
Arizonas guvernör överklagar (22:42)
Man knivmördad i Finspång (22:27)
Gates: Wikiläckan mycket farlig (22:08)
spacer

Karlskrona
Inspektörer mobiliserar till Sailet
Glömd tom damväska blev en dyr historia
Tusentals hushåll utan el efter regnoväder


Ronneby
Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen - (11)
– Apoteksreform kan tvinga fler till socialen - (1)
Musikaliska under på Silverforsen

Karlshamn
Återfanns efter stormig seglats
Regissörens hjärta tillhör barnen

Olofström
Uselt utbud på kräftfiske i Olofströms kommun
Här regerar vildmarken - (1)
Ung kvinna förföljd

Sölvesborg
Rundella storsatsar på svenska visartister
Vem stal kon?
Trafikverket vill riva bro över Möllbebjörkekanalen

Senaste veckans insändare:
Beskatta åkerierna! (2010-07-29)
Hur välkomnar Karlskrona sina besökare? (2010-07-28)
Stora möjligheter för landsbygden (2010-07-17)
Vetenskap eller idioti (2010-07-16)
Var finns barnens rätt i valrörelsen? (2010-07-15)
Försvarspolitiskt haveri (2010-07-14)
Klyftorna har ökat (2010-07-13)

Vad tycker du? Läs dagens insändare och tyck gärna till om den!
Ditt mail går till insändarredaktören.
Du kan också läsa andras kommentarer och vara med och ha åsikter om tidigare insändare.
Välkommen in i debatten!

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall






Drömhuset i Skavkulla


Förvandlade villan till drömhemmet


Handgjort kakel ingen lyx för keramikern


Renovering gav ett hus med själ


Karolina och Peter förvandlade Franssohnska gården


Färgstarkt och personligt hem

Annorlunda bygge i vackraste betong


KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Valspurt för mobilisering
Sabotage stängde Brunnsbadet
Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen
Badförbud vid tre badplatser
Beskatta åkerierna!

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Lagfarter - ny lista
Sabotage stängde Brunnsbadet
Inspektörer mobiliserar till Sailet
Motstånd mot bygge vid Halladalsvägen
Ung kvinna förföljd

Skriv in mötesreferat direkt, gärna med en bild!

Fyndet


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre