Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran FREDAGEN DEN 3 SEPTEMBER 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
KALENDARIET
NOTISER


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Rume anser sig smutskastad

RONNEBY Sverigedemokraten Jan Rume i Ronneby överväger nu att JK-anmäla Aftonbladet.
Detta efter ett påstående i en artikel i fredags där tidningen uppgav att han är medlem i vit makt-bolaget Sniper Records stödgrupp på Facebook.




– Reportern ringde upp och frågade vilken slags musik jag lyssnade på. Jag berättade att jag lyssnar på allt från blues till heavy metal. Det var i stort ett vad som avhandlades under det korta telefonsamtalet. När jag sedan fick se artikeln blev jag duktigt arg.
– Tidningen hade gjort mig till en anhängare av vit makt-musik, säger Jan Rume.
Rume är medlem i många grupper på Facebook, kanske ett hundratal. I helgen vände han ut och in på Facebook utan att hitta sitt namn i Record Snipers stödgrupp.
– Det här inget annat än smutskastning från kvällspressens sida. Jag är inte anhängare av en nazistisk ideologi och jag är heller inte främlingsfientlig. Jag känner och har kontakt människor från många olika länder, säger Rume.
I lördags relaterade även Sydöstran på en Ronnebysida till Aftonbladets artikel.
Rume överväger nu en JK-anmälan och kan också tänka sig att gå in en civilrättslig process för att kunna bli rentvådd från den skugga han nu anser ha kastats över hans person och politiska engagemang i Sverigedemokraterna.

Göran Sundén
Publicerad 2009-07-27 03:00

Tipsa en kompis Utskriftsversion


(2009-07-27 09:12)
Kan befräfta Rumes bild
Själv blev jag (i egenskap av pressekreterare i SD) uppringd av en Expo-medarbetare som numera tydligen jobbar på Aftonbladet. Han påstod samma sak om Rumes facebook, varför jag omedelbart kollade upp Rumes profil. Inte heller jag kunde se någon sådan grupp (däremot 267 andra grupper), vilket jag påtalade för Expo/Aftonbladet-journalisten, som lovade att detta skulle frakomma i artikeln.
Erik Almqvist, pressekr. SD
(2009-07-27 09:47)
Det var en känslig politiker
Som Ragnar Lodbrok en gång ska ha sagt: Grymte månde smågrisarna, om de visste hur storgalten led.

Allvarligt talat. Lite mer får han nog tåla om han är aktiv i politiken!
Tommy Funebo
(2009-07-27 12:44)
Dålig dementi, Sundén
försök tänk självständigt istället för att gå Aftonbladets ärenden.
Aftonbladets grundare skulle vända sig i graven om han visste vad det blivit av hans Hjärtebarn...
Hilda
(2009-07-27 18:13)
Vad är problemet Rume?
Du är ju med i SD så varför skulle detta uppröra dig?
Alla vet ju vad SD egentligen står för eller hur?
KG
(2009-07-27 18:28)
Smak av egen medicin
...ja det måste smaka surt när Rume får smaka sin egen medicin. Den stackarn känner sig smutskastad. Då kanske han kan förstå hur invandrare och deras vänner känner sig när SD drar alla invandrare över en kam, skyller i stort sett alla problem på invandrarna och påstår både det ena och det andra lögnaktiga om deras kulturer och religioner. Stackars, stackars Rume nu fick du ännu mer tårar på din offerkappa...
A
(2009-07-27 18:34)
Tommy Funebo
Hur kan Sydöstran ens bara komma på tanken att publicera en kommentar utav Sveriges egen Vidkun Abraham Lauritz Jonssøn Quisling alias Tommy Funebo. Tåla kritik, nej de som skrivits har skadat såväl han som hans anhöriga för lång tid framöver och är inget man ska behöva tåla från media.En hop lögner utan grund verkar de som för Aftonbladet tycks ju inte kunna påvisa nu de man hävdar.Sen är detta ynkedom utav Sydöstran att spela lakej åt en tidning som Aftonbladet.Stå på dig Jan Rume och stäm tidningarna.
Kent
(2009-07-28 01:55)
Har ni ens FB ni som skriver.
Det tar 2 sekunder att knalla in och gå ur en grupp man varit med i utan något som helst spår att man varit med.
Jag har inte en aning, men skulle det vara så att han var med så har han givetvis gått ur gruppen så fort det uppdagats.
Men jag vet inte mer än att jag inte litar på SD

Go sommar
Jens
(2009-07-28 12:32)
intressant
är ju att aftonbladet under 90 talet tjänade miljoner på annonsplatser åt naziorganisationer, man stöder sånt så länge man kan tjäna pengar på det.
Anders Berglund
(2009-08-01 17:09)
Reaktioner
Ska bli intressant att följa denna historia som nu med rasande fart sprids på bloggarna och Facebook :)
Nedan ett smakprov

http://arvidsson.posterous.c...
Bloggläsare
(2009-08-19 09:07)
Spännande
Likt AFA och andra organiserade extremister, angriper man nu SD med alla medel tillåtna. Det är väl lättast så när man inte har hållbara argument att nyttja.

Skoj detta. För det är ganska många som ser förbi detta och får det att bli omvänd verkan. Jag ser det själv som ett bra tecken på att SD är på rätt väg. Framtiden ser mer än ljus ut.

Tommy Funebo: Lite mer får man tåla? Ska du säga? Jag stannar här för annars slutar det väl i rätten... som vanligt... ;)
Nassim

Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Stora årskullar ger makt åt de yngsta väljarna
Förstagångsväljarna har makt i år.
De är fler än det röstantal som skilde blocken förra valet. 18-19-åriga gymnasister kan avgöra valutgången.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Skadade vid övning på Ålandsfärja (10:23)
Allt fler obehöriga till gymnasiet (10:06)
Våldsamt vid Karroubis hem (08:56)
Fler kör med slitna däck (08:40)
Hajattack på Salomonöarna (08:29)
spacer

Karlskrona
Original Gangsters vill ”besöka” Jomshof
Vilket parti har rätt om ungdomsarbetslösheten?
Karlshamn har bästa turistbyrån i länet

Ronneby
Slaget vid Blountville går i repris i Bräkne-Hoby
Miljönämnden kräver en avloppsplan
– Kommunens agerande tvingar oss att stänga

Karlshamn
Många livesändningar på Bio Laxen i Mörrum
Minskar resandet med tusentals mil
Mycket på G efter sommarplågan

Olofström
Eero har eget pensionärshem
Älgen står stilla ännu
Folkpartiet i enad front

Sölvesborg
Mordåtal dröjer mot 36-åring
Här möter företagarna politikerna för debatt
Gamla mått på matte i det fria

SPORT
Vändningen ger en moralisk effekt
Hästös spelartrupp i spillror

Just nu i Sydöstran
MAT & VIN

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall






Drömhuset i Skavkulla


Förvandlade villan till drömhemmet


Handgjort kakel ingen lyx för keramikern


Renovering gav ett hus med själ


Karolina och Peter förvandlade Franssohnska gården


Färgstarkt och personligt hem

Annorlunda bygge i vackraste betong


KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Borg Sveriges överkamrer
Handslag för kvinnorna
KHK o OIK har lite att jobba med
På väg mot lågskattesamhället
KHK starkast i träningsderbyt

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Hästös spelartrupp i spillror
Original Gangsters vill...
Älgen står stilla ännu
Eero har eget pensionärshem
– Kommunens agerande tvingar...

Skriv in notiser direkt

Fira någon du gillar - Sydögram


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre