|
|
 |
Gasellen Baga växer mest i Blekinge
 | Företaget har medvetet valt att ligga lågt och att inte göra så mycket väsen av sig. Men nu, när Baga fått DI:s prestigefyllda pris, är det svårt att inte synas. Foto: Maths Olsson | KARLSKRONA
I en liten oansenlig byggnad i Saltö hamn i Karlskrona ligger Blekinges mest växande företag.
Igår belönades Baga Water Technology med Dagens Industris prestigefyllda Gasellpris.
– Det är roligt, säger Bert Gustafsson, företagets grundare och uppfinnare.
Baga har växt med enorma 337 procent under åren 2005-08 och har idag en omsättning på 50 miljoner kronor. Företaget har femton anställda. De flesta i Karlskrona och några på lokalkontoret i Göteborg.
Men långt fler, ute i produktionen, har sin försörjning genom företaget.
Produkterna tillverkas främst i Norge, men även i Sverige, och de stora marknaderna finns i Norge, Sverige och Finland. Drygt 400 butiker ute i landet säljer de mindre anläggningarna. Resten av försäljningen ute i världen sköter försäljare.
Luktar fisk
Företaget utvecklar, producerar och säljer utrustning för vattenrening till allt från enskilda hushåll till kommuner och industrier. Sedan 1992 har företaget funnits i den röda byggnaden intill fiskebåtarna i Saltö fiskhamn.
– En jättetrevlig miljö, säger Bert Gustafsson. Att det luktar fisk får man ta.
Företaget har medvetet valt att ligga lågt och att inte göra så mycket väsen av sig.
Men nu, när Baga fått DI:s prestigefyllda pris, är det svårt att inte synas. Igår tog Bert Gustafsson på sig festkostymen och åkte till Malmö för att motta Gasellpriset vid en stor ceremoni.
20-tal patent
Bert Gustafsson beskriver sig som en Uppfinnar-Jocke. Att utveckla idéer och produkter har alltid varit hans stora intresse. Som nyutexaminerad maskiningenjör i Jönköping var en av hans första uppfinningar en produkt till Svenska Gummifabriken i Gislaved.
Under åren har Bert Gustafsson registrerat ett 20-tal patent.
– Patenten har kostat flera miljoner. Det är bedrövligt att det ska vara så dyrt, säger han. Det är ju svårt för mindre företag att skaffa.
Avloppsvatten
Idag utvecklar företaget mest produkter till rening av avloppsvatten men det finns en jättemarknad även inom dricksvatten. Företagets policy har dock varit att inte växa för snabbt.
– Vi har vuxit tillräckligt fort. Man måste hänga med själv, säger grundaren. Jag vill ha fötterna på backen.
Vad beror framgångarna på?
– Vi har varit väldigt målinriktade. Framgångarna är beroende av alla i företaget. För något år sedan anställde vi också en duktig vd.
Och, menar Bert Gustafsson, för att ett företag ska bli framgångsrikt handlar det inte om 40-timmars-, utan om 70-timmarsveckor.
– Det finns inga lättförtjänta grejer. Man är inte särskilt social, betonar Bert Gustafsson.
1000 procent
Redan förra året kunde Baga fått Gasellpriset. Då hade företaget växt med 1000 procent men hade då under tio anställda. Tio är gränsen för att få priset.
Gert Gustafsson är 67 år och talar om att dra sig tillbaka. Då ska han ta hand om odlingarna i växthuset på Alamedan.
Sonen och dottern är med i företaget och styrelsen.
– Det blir deras jobb att kasta ut mig, säger han.
Rose-Marie Axelsson Publicerad 2009-11-20 03:00. Senast uppdaterad 2009-11-20 07:49
 |

| (2009-11-20 08:43) | | Baga | Grattis Bert till utmärkelsen,jag vet hur mycket Du har jobbat med detta under alla år.
 | | Thomas J. |  | | (2009-11-20 20:39) | | Fantastiskt | Riktigt roligt med riktiga entreprenörer och uppfinnare som lyckas.
 | | KHK |  |
 Bilföretag i gungning KYLINGE
Skuldbördan tvingar Bilservice i Kylinge AB att inleda en företagsrekonstruktion. Nytt kapital måste fram och utgifterna ska ses över.
 Guns N' Roses klara för Sweden Rock? Enligt tidningen Aftonbladet kan Guns N' Roses vara klara för Sweden Rock Festival i sommar. 1 kommentar Vattenläcka på Aspö Det är dåligt tryck i vattenledningarna på Aspö på grund av en vattenläcka.
 Ericsson anmäls till DO En funktionshindrad kvinna har anmält Ericsson AB till Diskrimineringsombudsmannen.
 100 000 till Jimmie Trisslotten gav Jimmie Lyckne från Karlskrona 100 000 i morse.
 Miljonvinst för MAIF HÄLLEVIK För 2008 hade Mjällby ett minus på 1,7 miljoner, men 2009 vände klubben till ett överskott på dryga 1,2 miljoner.
Intäkter från Svenska Cupens matcher och försäljning av spelare ligger till stor del bakom förbättringen. 1 kommentar Dömd till tio år för mord KARLSKRONA Tio års fängelse för mord. Det blev domen mot den 34-årige man från Karlskrona som i höstas knivhögg en 27-årig bekant till döds. Bakgrunden till dådet, som ägde rum i offrets lägenhet i Söderhamn, var en obetald skuld. 2 kommentarer Röda korset-skandalen drabbar även lokalt KARLSKRONA Förskingring och höga arvoden skakar inte bara Röda korset.
– Det är förfärligt. Vi som jobbar ideellt på lokal nivå får ta mycket kritik när vi är ute med våra insamlingsbössor, säger Irene Milsten, Rädda Barnens ordförande i Karlskrona. 5 kommentarer Revisionen i blåsväder efter lyxig konferens KARLSKRONA Karlskronas revisorer drack öl och vin och åt dyr mat när de åkte på planeringskonferens på Öland.
Men ordförande Mats Nilsson anser inte att man gjort fel. – Vi har följt reglerna. Är man kritisk till dem så får man ändra regelverket. 7 kommentarer Kineserna backade ur Volvoaffären… OLOFSTRÖM Det blev ingen affär mellan Ford och kinesiska Zeigang Geely Holding Co Ltd i går.
 Kunglig belöning för bra mjölk BLEKINGE Agneta Enarsson från Kallinge och Bengt Samuelsson från Nättraby är riktigt duktiga mjölkbönder. Bevis på det fick de i går i form av guldmedaljer överlämnade av kung Carl XVI Gustaf.
 Osäkra siffror om koldioxidutsläpp KARLSHAMN Karlshamnsverket och transporterna står för en stor de av utsläppen i Karlshamn. Vad kan då kommunen göra för att få ner koldioxidutsläppen?
– Bostäderna är viktigast, säger Per-Ola Mattsson, S, som är samordnare för kommunens miljöprogram Hut (Hållbar utveckling).


Arenachefen ska se över trafiksituationen - (4)
Inga hinder för tänkt gruppboende på Knösö
Tog hem 15 000 till klassen på idé om värmecellstapet

Kritik mot BTH:s IT-säkerhet - (1)
Vilket fordon är jag? Vilken växt?
Nu har Playtones sålt platina! - (3)

Totalförbud mot kustnära vindkraft skrotas i förslag - (1)
Hon kan ta hem filmpris
Inget provval hos Moderaterna i Karlshamn

Förre Olofströmschefen fick sparken - (2)
Malins stämma likt en kristallklocka
Kommunen planerar för uppgång i konjunkturen

Sölvesborgs nannys lär föräldrar sätta gränser
Hemligt möte om ny friskola
Bygdemåleri och sömnad på biblioteket
 |
 |
|
|
|