|
|
 |
Coola kvinnor får kulturpriset
 | Stolta kulturpristagare. Jenny Wilson och Sara Paborn. Foto: Jörgen Klinthage | SÖLVESBORG Den ena är en prisad musiker, den andra en succéförfattare. Årets kulturpris går till vännerna Jenny Wilson och Sara Paborn.
Café Rival, Stockholm:
Vännerna Jenny Wilson och Sara Paborn äter croissanter och dricker kaffe när telefonen plötsligt ringer.
– Hej, ni har fått Sölvesborgs kulturpris, säger personen i andra sidan luren.
– Först asgarvade vi, sen kände vi oss jättestolta, säger Jenny Wilson.
Wilson och Paborn har känt varandra i sju år och är kommunens yngsta kulturpristagare någonsin. Så här låter juryns motivering:
"För de storartade insatser ni gjort var och en för sig inom respektive konstarter- musiken och litteraturen. Men framförallt för att ni genom er vänskap och ömsesidiga stöttning under lång tid visat prov på hur långt ett systerskap kan föra unga kvinnor som strävar efter att utvecklas som konstnärer också på en nationell arena."
Prissumman är på 20 000 kronor och delas ut på kvällens kommunfullmäktigemöte.
Johanna Petersson, Jörgen Klinthage Publicerad 2009-12-14 16:08. Senast uppdaterad 2009-12-14 16:30
 |

| (2009-12-14 17:13) | | Bravo! | Bra val! Äntligen inte bara gubbar som får kulturpriset!
 | | Lars |  | | (2009-12-14 17:14) | | Tack, | Sara, tack för boken jag fick av dig fantastiskt som med säkerhet även Jan o co tyckte om !
Jag väntar med spänning på nästa rysare
 | | K Hallberg. |  | | (2009-12-14 17:18) | | Grattis! | Bra val av Blekinges kreativa framtidskommun Sölvesborg, att välja två unga personliga representanter för sin kommun. Men så har ni i Sölvesborg också era ögon riktade mot framtiden!
 | | Mats |  | | (2009-12-14 20:08) | | Hedersgåvomottagare | Hedersgåvomottagare i all ära tydligen, men det är ju inte ni som ges uppmärksamhet vid måndagens presskonferens... I stället är det årets kulturpristagare, MYCKET VÄL FÖRTJÄNTA SÅDANA, men tydligen inte så pass förtjänta att utdelandet av årets kulturpris ens finns upptaget som ärende på kommunfullmäktiges föredragningslista... Var finns logiken Helen B och Stig J? undrar "observer"
 | | Observer |  | | (2009-12-14 21:25) | | Wonderer | Undrar hur man kan göra anspråk på att vara en betraktare (Observer) när man lägger sig i debatter och skriver kommentarer som dessutom är uppenbart partiska.
 | | Undrare |  | | (2009-12-14 21:48) | | Fritid och kultur? För vem??? | Vad håller kommunens s-politiker på med? Först ser ni till att simhallsmöjligheten i Sölvesborg går om intet... Förresten tack Mia Arvesgård för ömsint artikel! Sen när det äntligen är dags för en riktig kulturbegivenhet omöjliggör ni för oss kulturintresserade att få en möjlighet att få ta del av prisceremonin. Varför finns inte detta ärende med på kommunfullmäktiges ärendelista, och varför har inte Valjevikens simhallsbud, som är bättre än Bromöllas, behandlats på ett politiskt korrekt sätt??? Detta är onekligen något som kommunens revisorer borde ta sig en titt på. Men de sover väl lika gott som oppositionen...
 | | Politisk avsky |  | | (2009-12-14 22:56) | | Till observer | Anledningen till att årets kulturpris inte var med på föredragningslistan var att det blev klart att de båda underbara tjejerna kunde komma först efter det att föredragningslistan kundgjordes. Ingen miss eller dold agenda. Det kan jag lova dig Observer.
Otroligt roligt att de kunde närvara och var så glada över priset. Underbart!
Vilka ambassadörer vi har!
 | | Anna-Lena |  |
 Stora årskullar ger makt åt de yngsta väljarna Förstagångsväljarna har makt i år. De är fler än det röstantal som skilde blocken förra valet. 18-19-åriga gymnasister kan avgöra valutgången.


Original Gangsters vill ”besöka” Jomshof
Vilket parti har rätt om ungdomsarbetslösheten?
Karlshamn har bästa turistbyrån i länet

Slaget vid Blountville går i repris i Bräkne-Hoby
Miljönämnden kräver en avloppsplan
– Kommunens agerande tvingar oss att stänga

Många livesändningar på Bio Laxen i Mörrum
Minskar resandet med tusentals mil
Mycket på G efter sommarplågan

Eero har eget pensionärshem
Älgen står stilla ännu
Folkpartiet i enad front

Mordåtal dröjer mot 36-åring
Här möter företagarna politikerna för debatt
Gamla mått på matte i det fria
 |
 |
|
|
|