Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran SÖNDAGEN DEN 14 MARS 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
NOTISER
REFERAT


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Så fick jag Apotekets VD på knä

Äntligen har jag fått statliga Apotekets VD Stefan Carlsson på knä. Privatiseringen och krossandet av Apoteksmonopolet har gjort att den avskydda idiotregeln som diskriminerar extra sjuka storkunder har skrotats.
Under det statliga Apoteksmonopolets tid ansåg VD Stefan Carlsson kunna kosta på sig följande usla service och förakt mot kunderna: Den som hade fler än två recept vägrades service när det var dennes tur att bli expedierad.
Istället tvingades kunden gå åt sidan och vänta tills någon i personalen möjligen förbarmade sig. Allt medan småkunder fick gå före.

Sjuksköterskor på Blekingesjukhuset i Karlskrona har berättat för mig om äldre svårt sjuka som helt enkelt inte orkat vänta i ovisshet utan tvingats lämna Apoteket utan sina livsviktiga mediciner.
Jag råkade själv ut för denna fruktansvärda diskriminering för ett par år sedan på dåvarande Apoteket Göta Lejon i centrala Karlskrona. Jag försökte då få kontakt med VD Stefan Carlsson för att framföra mitt missnöje som kund, men han vägrade prata med mig.
Istället gömde han sig bakom en mur av informationsfolk som tvådde sina händer. De bekräftade att Apoteket infört regeln som ger småkunder snabbare service på bekostnad av extra sjuka storkunder.

Istället fick jag sätta igång en insändarstorm i lokaltidningarna. Uppenbarligen måste missnöjet ha nått alliansregeringen som beslutade sig för att krossa det statliga Apoteksmonopolet.
Två tredje delar av statliga Apoteken har nu sålts ut till privata intressenter samtidigt som företag, även utländska, får starta nya apotek.
I Karlskrona försvann nyligen statliga Apoteket Göta Lejon och ersattes med privata Medstop. Jag var inne häromdagen och apotekschef Anna Kaniewska bekräftade för mig att idiotregeln från det statliga monopolets dagar är skrotad. Äntligen seger!

VD Stefan Carlsson misskötte Apoteket så grovt att han blev av med två tredjedelar av sitt fögderi. Men alliansregeringen skulle naturligtvis också ha gett den inkompetente chefen sparken.
PS. Före detta monopolet Apoteket AB får gärna svara på denna insändare och berätta om de själva har kvar sin idiotregel som diskriminerar extra sjuka storkunder, och om de tror att regeln i så fall överlever den privata konkurrensen.

Peter Öjerskog segrare, Karlskrona
Publicerad 2010-02-02 03:00

Tipsa en kompis Utskriftsversion


(2010-02-02 19:32)
Peter, du har vunnit en pyrrhusseger,
Inom några år kommer du att sakna det "gamla" apoteket. Att sälja ut delar av denna viktiga samhällsinstution till ett par riskkapitalbolag trotsar allt vad sunt förnuft heter. Dessa bolag går endast in i en verksamhet med ett för ögonen. Att inom en tidsperiod om två år slå sönder och kortsiktigt optimera lönsamheten. Därefter snabbt en försäljning. Ordet placeboeffekt kommer i och med utförsäljningen av delar av apoteken att få en helt ny innebörd.
Du kommer att sakna det gamla apoteket. Tro mig. Och du kommer att beklaga att man inte inom det gamla apotekets ramar rättade till eventuella svagheter.
Inte minst beklagar jag de anställda på de apotek som nu har riskkapitalbolag som ägare. Inom kort kommer de att få lära sig att gamla sanningar inte längre gäller. Ett antal i ledningen för de nya apoteksgrupperingarna kommer att erbjudas vinstdelningsystem som ger bäst utdelning om verksamheten styrs på ett sådant sätt att gamla värderingar inte längre gäller. Fakturor skall inte betalas på annat än 120 dagar. (Det kommer för övrigt inte att finnas några pengar till att betala fakturorna då dessa har använts för att finansiera köpet av apoteken)
Begin
(2010-02-06 09:26)
hurrr
här läser man om någon som tror allt blir bättre när apotek blir börsnoterade, skrämmande.
Anders

Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Grahn kung när Mjällby tog skrällpoäng
Mjällby tog en överraskande poäng borta mot AIK i premiären.
Matchen slutade mållöst, 0-0.


AIK-MJÄLLBY LIVE FRÅN RÅSUNDA.



Stökigt på flera platser i länet under natten
Polisen har gjort flera ingripanden mot berusade och stökiga personer under natten.
I Karlskrona tvingades man använda pepparspray vid ett ingripande på Ronnebygatan vid halv tretiden.

Nu är de på väg mot Afrika
Exakt klockan elva idag lade HMS Carlskrona ut från kajen för sin resa mot Afrika.
Den 14 april tar den svenska styrkan, ledd av HMS Carlskrona och dess besättning, över insatsen över operation ATALANTA utaför Somalias kust.
5 kommentarer
Brand i Nordenskjöldska gården i natt
Det har brunnit i gårdshuset till Nordenskjöldska gården i natt.
Branden, som skadade flera mindre företag, misstänks vara anlagd.
4 kommentarer
Olofström vann första matchen
Play Off 3 inleds idag mellan Olofström och Huddinge.
Scenen är Stålhallen. Matchstart 16.00.

Rapporter kommer här under resan gång mot 60 minuter.
43 kommentarer
Snart en krog i varje hörn - i vår kan vi välja och vraka
KARLSKRONA Bra eller dåligt, bestäm själv. I vår blir det hård konkurrens om krogbesökarna. Både Harrys och Scandic hotell sällar sig till de 58 pubar och restauranger som idag har permanent serveringstillstånd i Karlskrona.

13 kommentarer
”När vi väl fått hit gästerna kan vi börja slåss om dem”
KARLSKRONA
– Det positiva är att de nya krogarna kommer att locka mycket folk till Trossö.
Och när vi väl fått hit gästerna kan vi börja slåss om dem.

Ökning av vita jobb i Blekinge
BLEKINGE ROT-avdraget har ökat antalet vita jobb rejält i Blekinge sedan det infördes i december 2008. För länet i sin helhet har det inneburit fler än 120 vita jobb.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Kvinna död i frontalkrock (19:37)
17 knarkrelaterade mord vid Acapulco (19:33)
Patient knivskar två vårdare (19:21)
Reinfeldt beklagar folkmordsbeslutet (18:28)
Bitande hund tagen av polisen (18:11)
spacer

Karlskrona
Många vill göra som Victoria och Daniel - (9)
Rekordorder till Aura Light – 60 000 lampor till Banverket
Nya hotellskulpturen kan ses i Konsthallen
På väg bli regionens modestad - (1)

Ronneby
Ideellt arbete för tio-elva miljoner - (3)
– Även SD-Karlskrona kände till att Jan Rume fick pengar - (21)
BTH med på produktionslyftet som ska ”toyotisera” industrin
Gripen får ny ägare och sen en ny ägare igen - (1)

Karlshamn
Kreativa projektarbetare från hela länet
Biljettsläpp till en nostalgisk revymix
Ljusare tider med Karlshamns Musikkår
Cancersjuk fick träffa åtta läkare - (3)

Olofström
Utbildning stoppade avsked - (5)
Uppdrag: Locka nya turister - (1)
Mästarmusiker samlade 32 åhörare

Sölvesborg
Våldsam hund attackerade kvinna - (16)
Sjukskrivningarna minskar drastiskt - (4)
Hanö får 15 000 kronor i festbidrag
Politisk strid om hästby i Hörvik

Senaste veckans insändare:
Jag vill avsluta mitt liv i lugn och ro utan ett stenbrott i närheten (2010-03-13)
Västerport en viktig framtidssatsning för Karlshamn (2010-03-12)
Alla inkomstgrupper utnyttjar RUT-avdraget (2010-03-10)
En unken doft av klassförakt (2010-03-09)
Var finns alla arga kvinnor? (2010-03-06)
Behåll sjukvårdsservicen för landsbygden (2010-03-05)
Det misskötta Folkets Hus (2010-03-04)

Vad tycker du? Läs dagens insändare och tyck gärna till om den!
Ditt mail går till insändarredaktören.
Du kan också läsa andras kommentarer och vara med och ha åsikter om tidigare insändare.
Välkommen in i debatten!

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall








KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Alla inkomstgrupper utnyttjar...
Våldsam hund attackerade kvinna
Alla har ansvar för flyktingar
Nu är de på väg mot Afrika
Snart en krog i varje hörn - i vår...

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Grahn kung när Mjällby tog...
Olofström vann första matchen
Stökigt på flera platser i länet...
Nu är de på väg mot Afrika
Våldsam hund attackerade kvinna

Skriv in insändare direkt

Fira någon du gillar - Sydögram


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre