Sydöstran

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
NOTISER
REFERAT


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Ruggig målexplosion av Olofström

MARIESTAD Olofströms hockeytränare, Fredrik Söderström var inställd på en jämn fight mot Mariestad i Allettan.
Och första perioden var jämn. Men sedan...
I andra perioden fullkomligt exploderade OIK i en målorgie av sällan skådat slag. De gjorde 6-0 på mindre än åtta minuter och vann matchen med 9-0.





– Ja, det här hade jag inte ens vågat drömt om. 0-0 efter en period och sen 7-0 i andra. Och jag som tyckte vi spelade bättre i första.
Fredrik Söderström hade räknat med att hans spelare skulle bli tillbakatryckta. Han hade bilden av den jämna hemmamatchen i färskt minne.

Retroaktiva mål
Och inledningen på matchen blev så jämn som Söderström hade varnat för. Visserligen hade Olofström ett power play, fem mot tre i i drygt två minuter. Men några mål blev det inte, hur de stålgrå spelarna än försökte.
– Målen kom retroaktivt i andra perioden. Mariestad måste ha råkat ut för någon slags kollektiv kollaps. 6-0 på några minuter, det vet jag inte om jag varit med om tidigare, säger en nöjd Fredrik Söderström.
Kanadensaren, Benoit Doucet var den som inledde målkavalkaden två gånger om. Därefter var det dags Axel Dahlgren att bli tvåmålsskytt.

Förstafemman suverän
Egentligen var det ingen hejd på Olofströms förstafemma, som svarade för för sex av de nio målen.
– Gladast är jag över att vi fullföljer matchen som vi snackade om. Det var ingen som blev ”bekväm” efter 7-0 som mittenperioden slutade, säger OIK-tränaren.
Sanningen är den att Olofström visade en härlig spelglädje, vilja och energi. Och innan matchen var slut hade också Jacob Karlsson blivit en av tre tvåmålsskyttar.

Publiken gick hem
Det blev till och med för mycket för den kräsna hockeypubliken. Redan innan andra perioden var över hade en del lämnat ishallen och när matchen var över var det, så att säga, ingen kö på bilparkerngen.
– Trots den stora segern och urladdningen måste vi vara ödmjuka. Och det är vi, för det är en ny match på onsdag, då skall den här fighten vara glömd. Men det är klart, det kommer att blir en behaglig hemresa och spelarna slipper se en ”sur” tränaren, myser Fredrik Söderström.

Ett miniryck i serien
Nu gick inte de övriga resultaten inte helt OIK:s väg. Men ett miniryck blev det i alla fall till fyran i Allettan. Olofström ståtar med 16 poäng, fyra pinnar före Skåre.
– Jag tittar på den slutliga placeringen efter 14 matcher. Det är så tätt och jämnt i serien att i princip kan vad som helst hända. Men å andra sidan är jag helnöjd med killarnas insats idag, avslutar Fredrik Söderström, tränare för Olofströms IK.



Conny Pettersson
Publicerad 2010-02-08 03:00. Senast uppdaterad 2010-02-08 07:34

Tipsa en kompis Utskriftsversion


Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



5 SENASTE NYHETERNA FRÅN BLEKINGEIDROTTEN
Juniortruppen är efterfrågad!

KARLSKRONA GF Karlskrona GF´s gymnaster med de senaste årens resultat på både regionala och nationella...
LÄS MER

Förlust mot bra motstånd
AC Atlantic Sharks B förlorade mot ett bra spelande BK 62 B. BK 62 (Kalmar) tog ett klart...
LÄS MER

Linus Conrad vinner två SM silver
BKC Badmintonklubben Carlskronas Linus Conrad spelade i helgen hem två SM silver i U17 klassen...
LÄS MER

Guldtrio i Tranås
BKC Isabella Lennartsson, Pontus Ivarsson och Julia Lennartsson fick alla med sig guld hem...
LÄS MER

HEMMASEGRAR I KARLSKRONAVAKAN
KTK Vid rekordstora Karlskronavakan/Wilson Cup som spelades på Telenor Arena 5-7 mars,...
LÄS MER
spacer


Ny Emil förhandlar med KHK
NYKÖPING Karlskrona HK har en strategi att värva unga hungriga spelare.
Ny på listan är Nyköpings forward Emil Mårtensson.
–Jag har träffat Karlskrona, säger han till sydöstransporten.

LÄS MER - 3 KOMMENTARER

Inför kvalet
Tingsryd laddar
VÄXJÖ De har mötts åtskilliga gånger de senaste åren.
Tingsryds AIF har ett bra facit på Olofströms IK när kvalserien drar igång imorgon.
Den tidigare OIK-spelaren Tomas Lundström gillar att spela i Stålhallen.

LÄS MER

Tung plan missgynnar skyttekung Ekenberg
SÖLVESBORG Mot AIK i söndags var man närmast segern. Imorgon hoppas måltjuven Marcus Ekenberg att Mjällbys första seger i Allsvenskan kommer.
– Ja, det hade varit skönt med tre poäng i hemmapremiären, säger Marcus.

LÄS MER

Ishockey
Söder klar för KHK - och en ny Emil var på besök
Idag blev Kristoffer Söder klar för Karlskrona HK. Torbjörn Karlsson är riktigt nöjd med att få den talangfulle Söders namnunderskrift och han är en av de första av de "yngre utvecklingsbara" som redan gör bra ifrån sig i division 1.

Dessutom vill klubben skriva kontrakt med Nyköpings Emil Mårtensson.

LÄS MER - 2010-03-19

Redo för kvalet
Hockeyfeber i byn
OLOFSTRÖM Det råder hockeyfeber i Olofström. I morse fanns inte en enda sittplats kvar till den första kvalseriematchen mot Tingsryd på söndag.Däremot finns det ståplatser kvar.
LÄS MER - 11 KOMMENTARER - 2010-03-19

Strandvallen redo för premiär
HÄLLEVIK ”Kunde de spela i jordkällaren på Råsunda måste de väl få spela på Strandvallen på söndag?”
Mycket riktigt.
Under torsdagen gav Svenska Fotbollförbundet nådiga nicken för spel.

LÄS MER - 2010-03-19

Redbergslid illa ute – det kan gynna Hästö
KARLSKRONA Redbergslids ekonomiska problem har blivit en följetong i Handbollssverige.
En missad elitlicens kan ge än fler platser att spela om i elitseriekvalet.

LÄS MER - 1 KOMMENTAR - 2010-03-19

Hockeyfeber i Olofström
OLOFSTRÖM Olofströms avancemang till den allsvenska kvalserien har gett eko i hela bygden och det lilla brukssamhället lever nästan i ett lyckorus.
– Jag har bott i Olofström i 40 år och jag har aldrig varit med om att det snackas hockey lika mycket som nu, säger OIK:s ordförande Gert Peter.

LÄS MER - 7 KOMMENTARER - 2010-03-18

”Ett gäng som gör stordåd”
KALLINGE Krif är fortfarande med och slåss om en plats till division 1. Laget vände ett underläge 0–2 till seger 5–2 mot Helsingborg hemma i Kockumhallen.
– Vi är ett gott gäng som kan göra stordåd, säger tremålsskytten Olof Pettersson.

LÄS MER - 2 KOMMENTARER - 2010-03-18

Kvaldramatik
Mörrum avgjorde med en sekund kvar
LANDSBRO Jakko Niskavaaras karriär går mot sitt slut.
Han gjorde förmodligen ett av sina viktigaste mål för Mörrum när han med en sekund kvar av matchen stänkte in 4-3 borta mot Boro i kvalserien.
– Jag såg att det handlade om sekunder, så jag sköt, säger tvåmålsskytten nöjt.

LÄS MER - 2 KOMMENTARER - 2010-03-18

Allsvenskt spel kräver ombyggnad
OLOFSTRÖM Om hockeyklubben går upp i allsvenska serien krävs ombyggnader i ishallen. Fastighetschefen Håkan Håkansson hade i går överläggningar med klubben och fick en lista på åtgärder som krävs. Men det finns inga pengar avsatta i kommunens investeringsbudget till detta. Däremot sex milj till grannen idrottshallen.
LÄS MER - 2 KOMMENTARER - 2010-03-18

Lottningen klar
OIK börjar mot Tingsryd
OLOFSTRÖM Olofströms IK tar emot Tingsryd hemma i den första matchen i kvalet till allsvenskan.
LÄS MER - 13 KOMMENTARER - 2010-03-17

Sport
Kan bli Krif för Brasar
KARLSKRONA Daniel Brasar, Petter Henning, André Jönsson, Jonas Löön och Sebastian Arvidsson fick inte förnyade kontrakt med Karlskrona HK.
Kan Krif bli deras nya klubbadress nästa säsong istället?

LÄS MER - 18 KOMMENTARER - 2010-03-17

Sport
Brasar och Henning lämnar Karlskrona HK. Wahlqvist förlänger en säsong.
KARLSKRONA Det blir ingen fjärde säsong för Petter Henning och Daniel Brasar i KHK-tröjan. Däremot förlänger klubben med Roger Wahlqvist ytterligare en säsong.

LÄS MER - 23 KOMMENTARER - 2010-03-16

Doucet lyfte OIK till kvalserien
HUDDINGE Hallå kvalserien - nu är Olofström klara.
Fredrik Söderström, tränare för Olofströms IK är ett enda stort solsken när han lämnar omklädningsrummet efter andra raka segern mot Huddinge, 4-5.

LÄS MER - 8 KOMMENTARER - 2010-03-16

Sport
Kauppinen påhoppad – slutar med judo?
OLOFSTRÖM Judoprofilen Mika Kauppinen har helt oförskyllt fått skulden att ha varit i bråk på ett inneställe i Olofström. Händelsen har skakat honom och nu överväger han att lämna sina uppdrag i Olofströms JK.
LÄS MER - 2 KOMMENTARER - 2010-03-16

Ishockey
OIK klara för kvalserien!
HUDDINGE Olofström vann borta mot Huddinge med 5–4 och är därmed klara för kvalserien mot allsvenskan.
Benoit Doucet var stor segerorganisatör.
Nedan finner ni vår rapportering under kvällen.
Läs allt om matchen i morgondagens tidning.

LÄS MER - 51 KOMMENTARER - 2010-03-15

Flera misstag sänkte Krif
KUNGÄLV Det var individuella misstag som fällde KRIF i Oasen under söndagen.
Hemmalaget kopplade tidigt greppet om matchen och till slut skrevs siffrorna till 5-3 (4-1, 1-1, 0-1).

LÄS MER - 2010-03-15

Aranäs satte stopp för Hästö
KUNGSBACKA Hästö fick sig en rejäl genomkörare mot serieledande Aranäs inför det stundande kvalspelet till Elitserien.
Blekingarna gjorde en bra insats men Aranäs vann till slut med 36–30.

LÄS MER - 2010-03-15

Poäng i premiären
Daniel Tjernström, AIK, i kamp mot Mjällbys Jesper Westerberg.
Foto: Janerik Henriksson / SCANPIX
Grahn – kung på Råsunda
SOLNA Han vände och vred på AIK:s mittfält, så ibland visste de inte vad de skulle göra för att stoppa honom.
Tobias Grahn i Mjällby AIF var precis så bra som alla hade hoppats. Han fick också pris som matchens lirare i 0-0-matchen mot svenska mästarna AIK.

LÄS MER - 10 KOMMENTARER - 2010-03-15

Bejmar tillbaka i hetluften igen
OLOFSTRÖM Jonathan Bejmar har varit nere i källaren och vänt under säsongen.
I lördags gjorde backen sitt andra mål under play off-spelet, och såg till att Olofström är en match från kvalserien mot allsvenskan.
–Man vågar mer när självförtroendet stiger, säger Bejmar, sedan laget besegrat Huddinge med 5-2.

LÄS MER - 1 KOMMENTAR - BILDSPEL - 2010-03-15

5 senaste nyheterna från Blekingeidrotten
FÖRENINGAR
Lägg ut dina nyheter på Blekingesport!
Anmäl din förening

Logga in förening

OIK:s KVALPROGRAM:
• Söndag 21 mars Olofström-Tingsryd
• Tisdag 23 mars Enköping-Olofström
• Torsdag 25 mars Olofström-Oskarshamn
• Lördag 27 mars Nybro-Olofström
• Måndag 29 mars Olofström-Sundsvall
• Fredag 2 april Tingsryd-Olofström
• Söndag 4 april Olofström-Enköping
• Tisdag 6 april Sundsvall-Olofström
• Fredag 9 april Oskarshamn-Olofström
• Söndag 11 april Olofström-Nybro


BILDSPEL Bejmar tillbaka i hetluften igen
Bejmar tillbaka i hetluften igen

Storförlust för KHK
Storförlust för KHK

Arbetsdagarna fortsätter på grönbetet...
Arbetsdagarna fortsätter på grönbetet...

En arbetsdag på Cypern
En arbetsdag på Cypern

Ny seger för Sölvesborg
Ny seger för Sölvesborg

VIDEO En dag på strippen
En dag på strippen



E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall









KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Ingvar Carlsson vallokomotivet
S befarar fartblind M-offensiv
Knark även på skoltid Fp kräver...
Nytt skomakeri på Gågatan
Landshövdingen vill satsa på egna...

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Tingsryd laddar
Fler unga till KHK - Jens Svensson...
Bara Karlskrona vill fira brudparet
Byggjätte satsar 30 miljoner på...
Tusentals kärl på väg till hemmen

Skriv in insändare direkt

Fira någon du gillar - Sydögram


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre