KARLSHAMN Karlshamnstjejen Charlotta Copcutt kan komma att prisas för sin dokumentärfilm om barn i den chilenska staden Valparaiso. Filmen är nominerad i kategorin Sveriges bästa korta dokumentärfilm.
Sedan flera år tillbaka bor Charlotta Copcutt i Valparaiso.
Det är där filmen utspelar sig, en film som låter barn i ett av stadens marginaliserade områden berätta sin historia. Titeln på filmen är ”Det var en gång på riktigt”.
Premiär på festival
Filmen hade premiär på Göteborgs internationella filmfestival och det var också där det i lördags offentliggjordes vilka sex filmer som nominerats i kategorin bästa svenska korta dokumentärfilm.
Priset, som är titulerat STHLM.DOC 2010, är på 25 000 kronor.
Max 30
Med kort dokumentär avses filmer på max 30 minuter. STHLM.DOC 2010 arrangeras av Tempo dokumentärfestival i samarbete med Filmpool Stockholm/Mälardalen och Svenska Filminstitutet.
Henrik Brandberg Publicerad 2010-02-09 03:00. Senast uppdaterad 2010-02-09 06:34
Stökigt på flera platser i länet under natten Polisen har gjort flera ingripanden mot berusade och stökiga personer under natten.
I Karlskrona tvingades man använda pepparspray vid ett ingripande på Ronnebygatan vid halv tretiden. Nu är de på väg mot Afrika Exakt klockan elva idag lade HMS Carlskrona ut från kajen för sin resa mot Afrika.
Den 14 april tar den svenska styrkan, ledd av HMS Carlskrona och dess besättning, över insatsen över operation ATALANTA utaför Somalias kust. 5 kommentarer Brand i Nordenskjöldska gården i natt Det har brunnit i gårdshuset till Nordenskjöldska gården i natt.
Branden, som skadade flera mindre företag, misstänks vara anlagd. 4 kommentarer Olofström vann första matchen Play Off 3 inleds idag mellan Olofström och Huddinge.
Scenen är Stålhallen. Matchstart 16.00.
Rapporter kommer här under resan gång mot 60 minuter. 43 kommentarer Snart en krog i varje hörn - i vår kan vi välja och vraka KARLSKRONA Bra eller dåligt, bestäm själv. I vår blir det hård konkurrens om krogbesökarna. Både Harrys och Scandic hotell sällar sig till de 58 pubar och restauranger som idag har permanent serveringstillstånd i Karlskrona.
13 kommentarer ”När vi väl fått hit gästerna kan vi börja slåss om dem” KARLSKRONA
– Det positiva är att de nya krogarna kommer att locka mycket folk till Trossö.
Och när vi väl fått hit gästerna kan vi börja slåss om dem. Ökning av vita jobb i Blekinge BLEKINGE ROT-avdraget har ökat antalet vita jobb rejält i Blekinge sedan det infördes i december 2008. För länet i sin helhet har det inneburit fler än 120 vita jobb.