Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran FREDAGEN DEN 3 SEPTEMBER 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
KALENDARIET
NOTISER


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Satsa mer på fler jobb

Under tisdagen hade Riksdagens finansutskott ett seminarium om det finanspolitiska rådets årliga rapport. När Anders Borg inrättade rådet var jag ganska skeptisk. Jag trodde att nationalekonomer i rådet mest skulle framföra sin vanliga klagosång.

Det är bara att erkänna att jag fick fel. För det första bygger nationalekonomin i dag mindre på teoretiska modeller och mer på belagda fakta. Dessutom har rådet inte varit speciellt enkelspårig i sin kritik.
Visst präglas deras synsätt av att ekonomisk tillväxt och ökad sysselsättning är överordnad jämt fördelad välfärd. Men det är ändå otvetydigt att rådets synpunkter på den samlade politiken är både väl underbyggda och intressanta.

Till att börja med lyfter man den övergripande ekonomiska politiken i rapporten. Sedan tidigt 1990-talet har denna fråga varit mer eller mindre död i det politiska samtalet. I och med att regeringen lagt fast ramarna för hur expansiv budgeten ska vara har oppositionen ansett sig tvungen att acceptera detta.
Varje krona i satsning utöver detta har setts som en ansvarslös politik. I rapporten analyseras däremot när en expansiv finanspolitik är möjlig och när den inte är det.

Satsningar som av medborgarna anses leda till framtida ekonomiska åtstramningar fungerar inte. I Sverige, med sunda statsfinanser, finns emellertid möjlighet att föra en mer expansiv och sysselsättningsbefrämjande politik.
Samma synpunkt har framförts från LO. Det är dock otvetydigt så att Göran Perssons strama finanspolitik och överskottsmål är något många kan glädja sig åt i dag.

Sverige är ett av få länder i Europa som verkar klara denna lågkonjunktur utan att behöva genomföra några stora åtstramningspaket.
Ytterligare en intressant analys, och då väljer jag ändå att utelämna deras kritik mot sjukförsäkringsreformerna, är den av regeringens arbetsmarknads- och utbildningspolitik. Regeringen har valt att fortsätta neddragningen av arbetsmarknadsutbildningar för att i stället expandera billiga jobbsökaraktiviteter och reguljära utbildningar. Finanspolitiska rådet menar att det behövs fler kortare utbildningar riktade mot bristyrken.

Att framförallt utöka antalet högskoleplatser i lågkonjunktur riskerar leda till sänkt kvalitet och en överkonsumtion av utbildning. Det senare förstärks av försämringarna av arbetslöshetsersättningen som drabbat unga extra hårt.


Irene Wennemo
Publicerad 2010-05-26 03:00

Tipsa en kompis Utskriftsversion


Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Stora årskullar ger makt åt de yngsta väljarna
Förstagångsväljarna har makt i år.
De är fler än det röstantal som skilde blocken förra valet. 18-19-åriga gymnasister kan avgöra valutgången.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Allt fler obehöriga till gymnasiet (10:06)
Våldsamt vid Karroubis hem (08:56)
Fler kör med slitna däck (08:40)
Hajattack på Salomonöarna (08:29)
S-kampanjen nådde in på SVT (08:27)
spacer

Karlskrona
Original Gangsters vill ”besöka” Jomshof
Vilket parti har rätt om ungdomsarbetslösheten?
Karlshamn har bästa turistbyrån i länet

Ronneby
Slaget vid Blountville går i repris i Bräkne-Hoby
Miljönämnden kräver en avloppsplan
– Kommunens agerande tvingar oss att stänga

Karlshamn
Många livesändningar på Bio Laxen i Mörrum
Minskar resandet med tusentals mil
Mycket på G efter sommarplågan

Olofström
Eero har eget pensionärshem
Älgen står stilla ännu
Folkpartiet i enad front

Sölvesborg
Mordåtal dröjer mot 36-åring
Här möter företagarna politikerna för debatt
Gamla mått på matte i det fria


Irene Wennemo

Irene Wennemos senaste krönikor:
Ta vara på lokala frågor
Stöd för välfärdsmodell
Vår modell är stark
S besked har varit otydliga
Satsa mer på fler jobb
Grekland sitter i skruvstäd
Sosse i Stockholm är svårt

Annacarin eufstedt
Annacarin Leufstedt
Christian Dahlgren
Christina Mångård
Hampus Engqvist
Håkan Juholt
Irene Wennemo
Jan Andersson
Magnus Johansson
Magnus Manhammar
Markus Alexandersson
Peeter-Jaan Kask
Torsten Nilsson

Varje dag publicerar Sydöstran en fristående krönikör på ledarsidan. På www.sydostran.se kan du inte bara läsa hans eller hennes krönika, utan du kan också ge dina egna kommentarer.
Ditt inlägg går direkt till chefredaktören.

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall






Drömhuset i Skavkulla


Förvandlade villan till drömhemmet


Handgjort kakel ingen lyx för keramikern


Renovering gav ett hus med själ


Karolina och Peter förvandlade Franssohnska gården


Färgstarkt och personligt hem

Annorlunda bygge i vackraste betong


KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Borg Sveriges överkamrer
Handslag för kvinnorna
KHK o OIK har lite att jobba med
På väg mot lågskattesamhället
KHK starkast i träningsderbyt

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Hästös spelartrupp i spillror
Original Gangsters vill...
Älgen står stilla ännu
– Kommunens agerande tvingar...
Eero har eget pensionärshem

Skriv in notiser direkt

Fyndet


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre