Huspriserna i Sölvesborg fortsätter att stiga
 | | Foto: Emilia Nilsson | SÖLVESBORG Fastighetsmarknaden har inte hämtat sig fullt ut efter kraschen, men i Sölvesborg stiger priserna fortfarande. Och det är gott om hus till salu.
– Vi hade en lång vinter. En del försäljningar kom inte igång, sen kom alla hus på en gång. Alla blir sålda, men det tar längre tid, säger Hansi Robertsson, mäklare på Svensk Fastighetsförmedling. Och många söker fritidshus. Kring 1.4 miljoner kostar en villa här i trakten, många betydligt mer. Enligt Lantmäteriet ökar fritidshuspriserna mest i Blekinge. Ökningen är 25 procent, i Kronoberg och Västra Götaland 19, och Jämtland 17. Kalmar och Norrbotten har en ganska svag prisökning, sju, respektive tre procent. I Sölvesborg, Karlshamn och Karlskrona stiger priserna mest, i Ronneby och Olofström sjunker de.
4.2 miljoner vid Strandvallen Enligt Hansi Robertsson får många nöja sig med lägre bud än vad de gått ut med. Utom då förstås havsnära lägen. – Får vi ut det begärda priset är det bra och för hus vid första parkett vid havet blir det ofta mera. Men det finns bra hus för under 1.5 miljoner, och nästan alla kan hitta ett hus några hundra meter från havet om man vill. Just nu toppar en nätmäklare med en nybyggd villa intill Strandvallen och Hälleviks Camping, med 4.2 miljoner. Men även i Nogersund finns en villa för när fyra miljoner, på Krokås ett relativt nytt hus för drygt tre. Riktigt så högt hamnar inget av de objekt Svensk Fastighetsförmedling har inne för närvarande, och att köpa hus nu är en bra affär, tycker Hansi Robertsson.
Köpläge nu – Många pratar om att räntan stiger, men vi ska komma ihåg att innan kraschen låg räntorna på cirka sex procent, och då var det full fart på husförsäljningen. Nu är priserna stabila, och man kan binda räntan i fem år på cirka 4.5 procent och i tio år på fem procent. – Skulle det däremot bli högkonjunktur så sticker priserna iväg, och även räntan. Det är köpläge nu och det är köparnas marknad.
Välbesökta visningar Och visst finns det intresse - även för husen en bit bort från stranden. I går kom nästan ett tiotal familjer för att se ett hus på Grönslätt. – Bland annat var där ett par från Småland, som aldrig varit i Blekinge förr, men som tröttnat på de höga priserna på Västkusten och sökt sig hitner.
Carole Tärnudd Publicerad 2010-07-30 03:00. Senast uppdaterad 2010-07-30 07:16
 |