I lördags öppnade valstugorna på Stortorget. Men frågan är om de små husen spelat ut sin roll i och med sociala mediers rasande framfart.
Det fixades in i det sista innan själva invigningen skulle ske. Det häftades fast valaffischer, sattes fram blomkrukor, rättades till flaggor samt ställdes ut boxar med äppelmust att bjuda på, förutom kakor och tårta.
Invigningstalen hölls av Sandra Bizzozero (S) och Camilla Brunsberg (M), båda kandidater till posten som ordförande i kommunstyrelsen i höstens val.
Deras tal kom att handla mycket om demokrati och öppenhet.
– Det känns högtidligt och fint att kunna samla alla partier som är representerade i vårt kommunfullmäktige, sa Sandra Bizzozero.
– Vi som står här idag tror jag älskar demokrati. Vi vill ha ett högt valdeltagande och en valrörelse som är saklig, konkret och visar både på skillnader och likheter mellan våra åtta partier, sade Camilla Brunnsberg.
Så enades de båda partimotståndarna genom att klippa det band som visade att nu var valstugorna öppna.
Frågan är dock om inte dessa små hus är förlegade i tider då sociala medier spelar allt större roll. De politiska partierna i Karlskrona verkar dock fortfarande se en viktig funktion med valstugorna.
– Visst är detta demokratins julafton! Åtta partier får möjligheten att berätta hur de ser på utvecklingen av Karlskrona och Sverige, säger kommunalråd Börje Dovstad (L) glatt.
Han menar att valstugorna ger möjligheter både för de som bara slinker förbi och väljer att spontant komma fram och diskutera, eller de som istället bestämmer sig för en speciell fråga som ställs till alla partier.
– Det är jätteviktigt med personliga möten, där man kan lära känna sina lokala politiker, ställa frågor och bolla idéer och tankar, tycker även Sandra Bizzozero.
Camilla Brunsberg är inne på samma linje.
– Det är absolut viktigt att få träffa väljarna. Men det handlar samtidigt inte heller om det ena eller andra, för man kan ju koppla valstugorna till sociala medier. Jag ska till till exempel just nu göra en film härifrån och lägga ut på sociala medier, sa Camilla Brunsberg innan hon gick iväg för att göra just detta.
Tycker du att valstugor fortfarande har en funktion?