Annons

Annons

Annons

Nyheter

Minkfarm i brand inatt

En kraftig brand bröt vid klockan 21 på onsdagen ut i en förrådsbyggnad vid en minkfarm i Mjällby.

Längan var helt övertänd när räddningstjänsten kom till platsen.
Öppna bild i helskärmsläge

Bild: Jörgen Klinthage

Annons

Mjällby

När räddningstjänsten kom till platsen var byggnaden, som användes som förråd och snickeri, helt övertänd och brann med 7-8 meter höga lågor.

Det fanns risk att branden skulle sprida sig till andra byggnader på gården, så därför inriktade brandmännen sig de på att förhindra spridning.

Branden bekämpades av räddningsstyrkor från Sölvesborg, Mjällby, Karlshamn och Bromölla. Det var mer än ett halvdussin brandbilar på plats samt en ambulans och en polisbil.

Annons

Annons

Ägaren var inte hemma och det finns inte heller några djur på gården, som ligger på Stibyvägen mot Hällevik.

Det var en granne som upptäckte branden och larmade räddningstjänsten.

Strax efter halv elva på kvällen hade räddningstjänsten kontroll över branden och ingen spridning hade skett. Vad som orsakat branden är i nuläget oklart. Stibyvägen är avstängd och när den kan öppnas är oklart.

– Vi är klara för vår del. Räddningstjänsten kommer att ha personal där långt in under natten vad jag förstår, säger Katarina Rusin, presstalesperson vid polisen i region syd, klockan 23.

Polisen kommer att upprätta en anmälan, men det är sent på onsdagskvällen oklart vad rubriceringen blir. Ingen person är då misstänkt.

Förrådsbyggnaden, som ska ha varit cirka 15 gånger 6 meter stor, totalförstördes, meddelar räddningstjänsten.

Klockan 05 på torsdagsmorgonen är räddningstjänst fortfarande kvar på platsen, enligt SOS.

Eftersom byggnaden var helt övertänd inriktade sig brandmännen på att hindra att den spred sig till grannhuset.
Öppna bild i helskärmsläge

Bild: Jörgen Klinthage

Annons

Till toppen av sidan