Nu erbjuds homestyling i Olofström
Victoria Wielgaard startade nyligen företaget Avanti Design som är ett företag för de som vill optimera bostadsförsäljningen.
– statistiken visar att en bostadsförsäljning ökar med 10-20 procent i pris om det läggs ner tid och omtanke på objektets utseende inför en försäljning.
Idén till Avanti Design fick Victoria Wielgaard under en resa till Italien.
– Avanti betyder framåt, vidare, det var ett ord som fastnade hos mig. Jag bestämde mig där, i Italien, att när jag förverkligar min dröm om inredning så ska namnet komma att heta Avanti, säger Victoria Wielgaard.
Victoria Wieelgaard har utbildat sig på Inredningsakademin i Stockholm och är en certifierad homestylist och inredningsdesigner.
– Jag jobbar med homestyling vid försäljning av bostäder och planerar att samarbeta med mäklarna här i Olofström till en början, säger Victoria Wielgaard.
Victoria Wieelgaard gör också uppdrag även för de som inte ska sälja sin bostad.
– Nu för tiden är det många som blir sjukskriva, och blir tvingade till att vara hemma mycket. Ett hem i balans har en betydande roll för att man ska må bra, säger Victoria Wielgaard.
I storstäderna är det mer regel än undantag att man anlitar någon som stylar bostaden inför en visning.
– Ett hem är mer än bara ett tak över huvudet, man säljer en dröm när man säljer sin bostad, säger Victoria Wielgaard.
Det är också en stor dröm som har besannats för Victoria Wielgaard.
– Att få vara kreativ är det bästa som finns, jag har så roligt när jag planerar mina ytor.
– Jag drömde länge om att öppna ett eget bed & breakfast, men insåg att det jag egentligen fantiserade om, var att få inreda olika rum i olika stilar, säger Victoria Wielgaard.