GDPR Illustration

Ta del av vår integritetspolicy

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat vår integritetspolicy så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

  1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

LIVESPORT: Lista med Blekingesports kommande sändningar

Vi är tillbaka i sändningstagen. Det här året planerar vi att direktsända flera lokala matcher och andra livesport-evenemang varje vecka, från hela länet och tack vare en del utbyten med andra tidningar sänder vi även en del matcher utanför länet.
Här är en lista på våra planerade tv-matcher men även på de idrottshändelser vi planerar att direktrapportera i från (listan uppdateras kontinuerligt).
Den här listan kommer att uppdateras kontinuerligt.
Blekinge • Publicerad 3 augusti 2022 • Uppdaterad 22 september 2022

Allt oftare rapporterar vi direkt från matcher eller tävlingar och presskonferenser, såväl i text, genom direktrapportering eller genom direktsända webb-tv-sändningar eller ett liveflöde av bilder.

Nedan kan du se, månad för månad, vad vi hittills har planerat men även ett axplock av de live-event vi bevakat.

Sägas bör att det här är en bruttolista, det är matcher vi planerar att och vill sända men det kan bli snabba förändringar av olika anledningar.

Här är alla våra planerade sändningar:

2022

• Lördag 24 september 14.00 Sölvesborg–IFK Karlshamn, fotboll division 3

• Söndag 25 september 14.00 FK Karlskrona–Högsby, fotboll division 2

• Söndag 25 september 15.00 Kristianstad FC–Asarums IF FK, fotboll division 2

• Fredag 30 september 19.00 FK Karlskrona–Asarum, fotboll division 2

• Lördag 1 oktober – vi sänder men har ännu inte valt match

• Söndag 2 oktober – vi sänder men har ännu inte valt match

• Lördag 8 oktober 13.00 Asarum–Nosaby, fotboll division 2

• Lördag 15 oktober 15.00 FK Karlskrona–Eslöv, fotboll division 2

• Söndag 16 oktober – vi sänder men har ännu inte valt match

Här är våra LIVE-event från 2020

2020

NOVEMBER

• 1 november, 14.00 – Vinslöv–HIF Karlskrona • Handboll, allsvenskan.

OKTOBER

• 24 oktober, 15.00 – Högadal–Jämshög • Fotboll, avgörande kvalmatchen till division 4

• 20 oktober, 20.00 – FBC Karlskrona–Slätafly Flyers • Innebandy, division 2

• 18 oktober, 14.00 – IFK Karlshamn–Husqvarna • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 18 oktober, 14.00 – Älmeboda/Linneryd–Asarums IF • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 18 oktober, 14.00 – Kristianstad–Bromölla • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 17 oktober, 14.00 – Hällaryds IF–Sjöstaden DF • Fotboll, final SvFast cup, damer (OBS! Här bröts sändningen vid ställningen 1–1 i 89:e matchminuten, Sjöstaden vann med 5–1 till slut.)

• 14 oktober, 18.30 – Sölvesborgs GoIF–FK Karlskrona • Fotboll, final SvFast cup, herrar

• 11 oktober, eftermiddag – Nationella hopptävlingar, Karlshamns Ridklubb

• 10 oktober, 14.00 – Jämshögs IF–Hasslö GoIF • Fotboll, kvalserien till division 4

• 4 oktober, 12.00 – IFK Karlshamn–Asarum • Fotboll, division 2

• 4 oktober, 14.00 – Nybro–Sölvesborgs GoIF • fotboll, division 3

• 3 oktober – Älmeboda/Linneryd–Bromölla • fotboll, division 2

• 1 oktober – Asarums IF–Kalmar FF • fotboll, svenska cupen

SEPTEMBER

• 30 september – Alvesta SK–Sölvesborgs IK, ishockey, division 2

• 27 september, 16.00 – Kristianstad–Asarum, fotboll, division 2

• 27 september, 14.00 – Hällaryd–Union • Fotboll, division 4

• 26 september, 15.00 – Sölvesborgs GoIF–Ronneby BK • Fotboll division 3

• 25 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Troja • Ishockey, träningsmatch

• 24 september, 13.00 – Upptakt hockeyettan

• 23 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Kristianstad IK • Ishockey, träningsmatch

• 20 september, 14.00 – Räppe–IFK Karlshamn • Fotboll, division 2

• 19 september, 14.00 – Mörrum–Union • Fotboll, division 4

• 13 september, 13.00 – Asarum–Nosaby • Fotboll, division 2

• 12 september, 15.00 – Sölvesborgs GoIF–FK Karlshamn United • Fotboll, division 3

• 11 september, 19.00 – Kristianstad IK–Tingsryds AIF • Ishockey, träningsmatch

• 9 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Västervik • Ishockey, träningsmatch

• 6 september, 16.00 – Listerby–Rödeby • Fotboll, division 4

• 6 september, 14.00 – Österlen–IFK Karlshamn • Fotboll, division 2

• 5 september, 15.00 – HIF Karlskrona–IFK Ystad • Handboll, träningsmatch

• 4 september, 19.00 – Kristianstads IK–Karlskrona HK • Ishockey, träningsmatch

• 3 september, 19.30 – HIF Karlskrona–IFK Kristianstad • Handboll, träningsmatch

• 2 september, 17.00 – Karlskrona HK:s officiella spelarpresentation • Ishockey hockeyettan

• 1 september, 19.00 – Räppe–Bromölla • Fotboll, division 2

JUNI

• 14 juni, kl. 15.00 – Fotboll, division 2-premiär • IFK Karlshamn–Ifö Bromölla

• 17 juni, kl. 18.30 – Fotboll, semifinal SvFast cup herrar • Hällaryds IF–Sölvesborgs GoIF

AUGUSTI

• 11 augusti, 19.00 – Fotboll, division 4 •Nättraby–Listerby

• 15 augusti, 13.00 – Fotboll, damer division 1 • Sjöstaden (Nättraby)–Dösjöbro

• 16 augusti, 15.00 – Fotboll, damer division 2 • IFK Karlshamn–Ronneby BK

• 18 augusti, 18.30 – Fotboll, division 3 • Saxemara–Ronneby

• 22 augusti, 14.00 – Fotboll, division 4 • Rödeby–Kristianopel

• 25 augusti, 18.30 – Fotboll, division 4 • Sillhövda–Märserum

• 29 augusti, 15.00 – Fotboll, division 2 • IFK Karlshamn–Älmeboda/Linneryd

2019

Tidigare tv-sändningar – ett tekniskt fel gör att flera av de äldre repriserna just nu inte går att se.

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 2:5 till handbollsligan, 31 mars

Upptakt Blekingefyran i fotboll, 3 april:

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 3:5 till handbollsligan, 7 april

• Upptakt elitettan i fotboll 9 april:

• Kvarnsveden–Asarum, elitettanpremiär 13 april

• Asarum–Morön, elitettan, 17 april

• Asarum–Sundsvall , elitettan 28 april

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 5:5 till handbollsligan, 28 april

• Folkrace i Brömsebro, 1 maj:

• Asarum–Umeå, elitettan 11 maj

• Nättraby–Sillhövda, fotboll, Blekingefyran, 16 maj

• Folkrace på Hokabanan, 19 maj

• Asarum–Uppsala, elitettan 26 maj

• Blodomloppet i bilder 4 juni

• Asarum–Assi, elitettan 6 juni

• Hällaryd–Ronneby, fotboll Blekingefyran 15 juni

• Ronneby–Nättraby, fotboll Blekingefyran 26 juni

• Kustjagaren, BILDEXTRA 29 juni

• Umeå–Asarum, elitettan 29 juni

• 2XU Swimrun, BILDEXTRA 20 juli

• Holmsjö triathlon, BILDEXTRA 27 juli

Karlskrona Stadslopp, BILDEXTRA, 1 augusti

• Asarum–Kalmar, elitettan 6 augusti

KHK-Herlev träningsmatch 9 augusti

HIF Karlskrona–IFK Karlskrona träningsmatch 10 augusti

• Karlskrona HK–Krif Hockey träningsmatch 14 augusti

• Karlskrona swimrun, 17 augusti

• Runneby Stadslopp, motionslopp, 31 augusti.

• Repris: HIF Karlskrona–OV Helsingborg träningsmatch 2 september

• Repris: HIF Karlskrona–HK Ankaret, träningsmatch 7 september

• Repris: Assi–Asarums IF, fotboll, elitettan, 7 september.

• Repris: Karlskrona HK–Kristianstad, träningsmatch ishockey, 12 september.

Läs även:

Bosse JohnssonSkicka e-post
Så här jobbar Sydöstran med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.