Handbollsligan – alla matcherna

handboll ,

Ligan tjuvstartade redan den 1 september med IFK Kristianstad–HIF Karlskrona.

Den 14 mars nästa år spelas den 33:e och sista omgången och för HIF:s del väntar då Aranäs på hemmaplan.

Här är samtliga matcher.

Artikeln publicerades 11 september 2017.

Fredag 1 september: 19.00 IFK Kristianstad–HIF Karlskrona (flyttad från omgång 3).

Onsdag 6 september: 19.00 IFK Kristianstad–HK Aranäs (flyttad från omgång 7).

Omgång 1

Fredag 8 september: 19:00 OV Helsingborg HK–Lugi HF.

Lördag 9 september: 17:00 Eskilstuna Guif–IFK Skövde HK, 18:15 Ystads IF HF–IFK Kristianstad.

Söndag 10 september: 17:00 HK Aranäs–HK Malmö, 17:00 Ricoh HK–Alingsås HK, 17:45 Redbergslids IK–Hammarby IF.

Omgång 2

Onsdag 13 september: 19:00 HK Malmö–Ystads IF HF, 19:00 IFK Kristianstad–OV Helsingborg HK.

Torsdag 14 september: 19:00 IFK Skövde HK–Ricoh HK, 20:00 IK Sävehof–Redbergslids IK.

Fredag 15 september: 19:00 Hammarby IF–Eskilstuna Guif, 19:00 Lugi HF–HIF Karlskrona.

Omgång 3

Söndag 17 september: 16:00 OV Helsingborg HK–HK Malmö.

Måndag 18 september: 19:00 Eskilstuna Guif–IK Sävehof, 19:00 Ricoh HK–Hammarby IF, 19:00 Alingsås HK–IFK Skövde HK.

Tisdag 19 september: 19:00 Ystads IF HF–HK Aranäs.

Omgång 4

Onsdag 20 september: 19:15 IFK Kristianstad–Lugi HF.

Fredag 22 september: 19:00 Hammarby IF–Alingsås HK, 19:00 IK Sävehof–Ricoh HK, 19:00 Redbergslids IK–Eskilstuna Guif.

Söndag 24 september: 17:00 HK Aranäs–OV Helsingborg HK.

Måndag 25 september: 19:00 HK Malmö–HIF Karlskrona.

Omgång 5

Onsdag 27 september: 19:00 Alingsås HK–IK Sävehof, 19:00 Ricoh HK–Redbergslids IK, 19:00 IFK Skövde HK–Hammarby IF.

Torsdag 28 september: 19:00 OV Helsingborg HK–Ystads IF HF, 20:45 Lugi HF–HK Malmö.

Fredag 29 september: 19:00 HIF Karlskrona–HK Aranäs.

Omgång 6

Lördag 30 september: 16:00 IK Sävehof–IFK Skövde HK.

Söndag 1 oktober: 16:15 Ystads IF HF–HIF Karlskrona, 17:00 HK Aranäs–Lugi HF.

Måndag 2 oktober: 19:00 Eskilstuna Guif–Ricoh HK, 19:00 Redbergslids IK–Alingsås HK.

Onsdag 4 oktober: 19:00 HK Malmö–IFK Kristianstad.

Omgång 7

Onsdag 4 oktober: 19:00 Hammarby IF–IK Sävehof, 19:15 Lugi HF–Ystads IF HF.

Torsdag 5 oktober: 19:00 IFK Skövde HK–Redbergslids IK, 19:00 HIF Karlskrona–OV Helsingborg HK.

Söndag 8 oktober: 17:00 Alingsås HK–Eskilstuna Guif.

Omgång 8

Söndag 8 oktober: 17:00 HK Aranäs–HIF Karlskrona, 17:30 OV Helsingborg HK–Hammarby IF, 18:00 Redbergslids IK–Ystads IF HF (flyttad från omgång 12).

Tisdag 10 oktober: 19:00 Ricoh HK–IFK Kristianstad.

Onsdag 11 oktober: 19:00 Eskilstuna Guif–Lugi HF, 19:00 Ystads IF HF–IFK Skövde HK, 19:00 IK Sävehof–Alingsås HK.

Omgång 9

Torsdag 12 oktober: 19:00 IFK Kristianstad–Redbergslids IK.

Lördag 14 oktober: 17:30 Lugi HF–Ricoh HK.

Söndag 15 oktober: 14:00 IFK Skövde HK–Eskilstuna Guif, 16:00 Hammarby IF–HK Aranäs, 16:30 HIF Karlskrona–Ystads IF HF, 17:00 Alingsås HK–OV. Helsingborg HK.

Tisdag 17 oktober: 19:00 HK Malmö–IK Sävehof.

Omgång 10

Torsdag 19 oktober: 19:00 Eskilstuna Guif–Alingsås HK, 19:00 OV Helsingborg HK–HIF Karlskrona.

Fredag 20 oktober: 18:15 Redbergslids IK–IFK Skövde HK, 18:30 Ricoh HK–HK Malmö, 19:00 Lugi HF–IFK Kristianstad, 19:30 Ystads IF HF–Hammarby IF, 19:45 IK Sävehof–HK Aranäs.

Omgång 11

Tisdag 31 oktober: 19:15 HK Malmö–Lugi HF.

Onsdag 1 november: 19:00 HK Aranäs–Ystads IF HF, HIF Karlskrona–IK Sävehof, IFK Kristianstad–Eskilstuna Guif.

Torsdag 2 november: 19:00 IFK Skövde HK–OV Helsingborg HK, 19:00 Alingsås HK–Ricoh HK.

Fredag 3 november: 19:00 Hammarby IF–Redbergslids IK.

Omgång 12

Söndag 5 november: 16:00 Eskilstuna Guif–HIF Karlskrona, 17:00 Lugi HF–Alingsås HK.

Måndag 6 november: 19:15 Redbergslids IK–HK Malmö (flyttad från omgång 8), 19:00 OV Helsingborg HK–HK Aranäs.

Onsdag 8 november: 19:00 IK Sävehof–Hammarby IF, 19:00 Ricoh HK–IFK Skövde HK.

Torsdag 9 november: 19:00 IFK Kristianstad–HK Malmö.

Omgång 13

Fredag 10 november: 19:15 Ystads IF HF–OV Helsingborg HK.

Lördag 11 november: 16:00 IFK Skövde HK–IK Sävehof.

Söndag 12 november: 15:15 HK Aranäs–Ricoh HK, 16:30 HIF Karlskrona–Redbergslids IK.

Måndag 13 november: 19:00 Lugi HF–Hammarby IF, 19:15 HK Malmö–Eskilstuna Guif.

Tisdag 14 november: 19:15 Alingsås HK–IFK Kristianstad.

Omgång 14

Onsdag 15 november: 19:00 Lugi HF–HK Aranäs.

Torsdag 16 november: 19:00 IFK Kristianstad–IFK Skövde HK, 19:00 Ricoh HK–HIF Karlskrona.

Fredag 17 november: 19:15 IK Sävehof–Ystads IF HF.

Söndag 19 november: 15:15 Redbergslids IK–OV Helsingborg HK.

Måndag 20 november: 19:15 HK Malmö–Alingsås HK.

Tisdag 21 november: 19:00 Eskilstuna Guif–Hammarby IF.

Omgång 15

Onsdag 22 november: 19:00 HIF Karlskrona–Lugi HF.

Torsdag 23 november: 19:00 IFK Skövde HK–HK Malmö, 19:00 Ystads IF HF–Ricoh HK.

Fredag 24 november: 19:00 Hammarby IF–IFK Kristianstad, 19:00 Alingsås HK–Redbergslids IK, 19:15 OV Helsingborg HK–IK Sävehof.

Söndag 26 november: 17:00 HK Aranäs–Eskilstuna Guif.

Omgång 16

Onsdag 29 november: 19:00 Alingsås HK–HK Aranäs, 19:00 HIF Karlskrona–IFK Kristianstad.

Fredag 1 december: 19:00 Lugi HF–IFK Skövde HK.

Lördag 2 december: 16:00 Ricoh HK–OV Helsingborg HK.

Söndag 3 december: 16:00 Eskilstuna Guif–Ystads IF HF.

Måndag 4 december: 19:00 HK Malmö–Hammarby IF, 19:00 Redbergslids IK–IK Sävehof.

Omgång 17

Onsdag 6 december: 19:00 OV Helsingborg HK–IFK Kristianstad, 19:00 Ystads IF HF–Lugi HF.

Torsdag 7 december: 19:00 HK Aranäs–Redbergslids IK, 19:00 IFK Skövde HK–Alingsås HK, 19:00 HIF Karlskrona–HK Malmö, 19:00 Hammarby IF–Ricoh H.K

Fredag 8 december: 19:00 IK Sävehof–Eskilstuna Guif.

Omgång 18

Lördag 9 december: 18:00 IFK Kristianstad–Ystads IF HF.

Söndag 10 december: 16:00 Lugi HF–OV Helsingborg HK, 16:15 HK Malmö–HK Aranäs.

Måndag 11 december: 19:00 Ricoh HK–IK Sävehof.

Tisdag 12 december: 19:00 Eskilstuna Guif–Redbergslids IK.

Onsdag 13 december: 19:00 Alingsås HK–Hammarby IF, 19:00 IFK Skövde HK–HIF Karlskrona.

Omgång 19

Torsdag 14 december: 19:00 Ystads IF HF–HK Malmö.

Fredag 15 december: 19:00 OV Helsingborg HK–Eskilstuna Guif.

Fredag 15 december: 19:00 Redbergslids IK–Ricoh HK, 19:00 IK Sävehof–Lugi HF.

Söndag 17 december: 16:00 Hammarby IF–IFK Skövde HK, 16:30 HIF Karlskrona–Alingsås HK, 17:00 HK Aranäs–IFK Kristianstad.

Omgång 20

Måndag 18 december: 19:00 Lugi HF–Redbergslids IK.

Tisdag 19 december: 19:00 HK Malmö–OV Helsingborg HK.

Onsdag 20 december: 19:00 Ricoh HK–Eskilstuna Guif, 19:00 Alingsås HK–Ystads IF HF, 19:00 HIF Karlskrona–Hammarby IF.

Torsdag 21 december: 19:00 IFK Kristianstad–IK Sävehof, 19:00 IFK Skövde HK–HK Aranäs.

Omgång 21

Tisdag 26 december: 15:00 OV Helsingborg HK–HK Malmö, 15:00 Redbergslids IK–Lugi HF, 15:30 IK Sävehof–IFK Kristianstad, 16:00 Eskilstuna Guif–Ricoh HK, 16:15 Ystads IF HF–Alingsås HK, 17:00 HK Aranäs–IFK Skövde HK, 18:00 Hammarby IF–HIF Karlskrona.

Omgång 22

Torsdag 28 december: 19:00 HK Malmö–Ystads IF HF, 19:00 Alingsås HK–HIF Karlskrona, 20:30 Lugi HF–IK Sävehof.

Fredag 29 december: 19:00 IFK Kristianstad–HK Aranäs, 19:00 IFK Skövde HK–Hammarby IF, 19:00 Eskilstuna Guif–OV Helsingborg HK, 19:00 Ricoh HK–Redbergslids IK.

Omgång 23

Måndag 29 januari: 19:00 HIF Karlskrona–IFK Skövde HK.

Tisdag 30 januari: 19:00 HK Aranäs–HK Malmö, 19:00 Hammarby IF–Alingsås HK, 19:00 OV Helsingborg HK–Lugi HF, 19:00 Ystads IF HF–IFK Kristianstad.

Onsdag 31 januari: 19:00 Redbergslids IK–Eskilstuna Guif, 19:00 IK Sävehof–Ricoh HK.

Omgång 24

Fredag 2 februari: 18:30 Redbergslids IK–HK Aranäs, 19:00 Alingsås HK–IFK Skövde HK, 19:00 Eskilstuna Guif–IK Sävehof, 19:00 IFK Kristianstad–OV Helsingborg HK, 19:00 HK Malmö–HIF Karlskrona, 19:00 Lugi HF–Ystads IF HF.

Lördag 3 februari: 17:00 Ricoh HK–Hammarby IF.

Omgång 25

Måndag 5 februari: 19:00 Hammarby IF–HK Malmö.

Tisdag 6 februari: 19:00 HK Aranäs–Alingsås HK, 19:00 HIF Karlskrona–IFK Kristianstad, 19:00 Ystads IF HF–Eskilstuna Guif, 19:00 IFK Skövde HK–Lugi HF.

Onsdag 7 februari: 19:00 IK Sävehof–Redbergslids IK, 19:00 OV Helsingborg HK–Ricoh HK.

Omgång 26

Torsdag 8 februari: 19:00 IFK Kristianstad–Hammarby IF.

Fredag 9 februari: 19:00 Lugi HF–HIF Karlskrona.

Söndag 11 februari: 15:00 IK Sävehof–OV Helsingborg HK, 17:00 Ricoh HK–Ystads IF HF.

Måndag 12 februari: 19:00 HK Malmö–IFK Skövde HK, 19:00 Redbergslids IK–Alingsås HK.

Tisdag 13 februari: 19:00 Eskilstuna Guif–HK Aranäs.

Omgång 27

Torsdag 15 februari: 19:00 IFK Skövde HK–IFK Kristianstad, 19:00 Ystads IF HF–IK Sävehof, 19:00 Alingsås HK–HK Malmö.

Söndag 18 februari: 16:00 Hammarby IF–Eskilstuna Guif, 16:30 HIF Karlskrona–Ricoh HK, 17:00 HK Aranäs–Lugi HF.

Måndag 19 februari: 19:00 OV Helsingborg HK–Redbergslids IK.

Onsdag 21 februari: 19:00 IFK Kristianstad–Alingsås HK, 19:00 Ricoh HK–HK Aranäs.

Omgång 28

Torsdag 22 februari: 19:00 OV Helsingborg HK–Ystads IF HF.

Fredag 23 februari: 18:30 Redbergslids IK–HIF Karlskrona, 19:00 Hammarby IF–Lugi HF, 19:00 Eskilstuna Guif–HK Malmö, 19:00 IK Sävehof–IFK Skövde HK.

Omgång 29

Söndag 25 februari: 17:00 HK Aranäs–OV Helsingborg HK.

Måndag 26 februari: 19:00 Hammarby IF–IK Sävehof, 19:00 HIF Karlskrona–Eskilstuna Guif.

Tisdag 27 februari: 19:00 IFK Skövde HK–Ricoh HK, 19:00 HK Malmö–IFK Kristianstad, 19:00 Alingsås HK–Lugi HF, 19:00 Ystads IF HF–Redbergslids IK.

Omgång 30

Torsdag 1 mars: 19:00 IK Sävehof–HIF Karlskrona.

Fredag 2 mars: 19:00 OV Helsingborg HK–IFK Skövde HK, 19:00 Lugi HF–HK Malmö, 19:00 Ricoh HK–Alingsås HK, 19:30 Ystads IF HF–HK Aranäs.

Lördag 3 mars: 16:00 Eskilstuna Guif–IFK Kristianstad.

Söndag 4 mars: 16:00 Redbergslids IK–Hammarby IF.

Omgång 31

Tisdag 6 mars: 19:00 HK Malmö–Ricoh HK.

Onsdag 7 mars: 19:00 Alingsås HK–Eskilstuna Guif, 19:00 IFK Skövde HK–Redbergslids IK, 19:00 HK Aranäs–IK Sävehof, 19:00 HIF Karlskrona–OV Helsingborg HK, 19:00 Hammarby IF–Ystads IF HF.

Torsdag 8 mars: 19:00 IFK Kristianstad–Lugi HF.

Omgång 32

Fredag 9 mars: 19:45 IK Sävehof–HK Malmö.

Lördag 10 mars: 19:00 Eskilstuna Guif–IFK Skövde HK.

Söndag 11 mars: 16:00 OV Helsingborg HK–Alingsås HK, 16:00 Redbergslids IK–IFK Kristianstad, 16:15 Ystads IF HF–HIF Karlskrona, 17:00 HK Aranäs–Hammarby IF, 17:00 Ricoh HK–Lugi HF.

Omgång 33

Onsdag 14 mars: 19:00 HK Malmö–Redbergslids IK, 19:00 Lugi HF–Eskilstuna Guif, 19:00 HIF Karlskrona–HK Aranäs, 19:00 Hammarby IF–OV Helsingborg HK, 19:00 Alingsås HK–IK Sävehof, 19:00 IFK Kristianstad–Ricoh HK, 19:00 IFK Skövde HK–Ystads IF HF.